Resveratrolün periodontal inflamasyonda rol alan hücreler üzerine anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkilerinin ın-vitro incelenmesi
In vitro investigation of anti-inflammatory and antimicrobial effects of resveratrol in periodontal inflammation
- Tez No: 986851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Periodontal hastalık, dental biyofilm içerisindeki periodontopatojenik mikroorganizmalar ve onların ürünleri ile başlayan enfeksiyona vücudun immün sistem aracılığıyla oluşturduğu kronik, enflamatuvar bir reaksiyondur ve periodontal dokuların yıkımına ve diş kaybına neden olur. Bu hastalığın tedavisinde uygulanan plak kontrolüne yönelik geleneksel yöntemler, hastalığınn yıkıcı/ilerleyici formunun engellenmesi ve tedavisinde yetersiz kalmaktadır. Alternatif tedavi stratejileri arasında konak yanıtının kimyasal veya doğal ajanlarla modülasyonu umut vericidir. Doğal bileşikler, 10 yılı geçkin bir süredir potansiyel alternatif olarak dikkat çekmektedir. Bunlar arasında antioksidan, anti-enflamatuvar, antimikrobiyal, anti-kanser özellikleriyle dikkat çeken Resveratrolün (3,4',5‐trihidroksistilben), tıbbın çeşitli alanlarında uygulandığı ve faydalı bulunduğu çalışmalar mevcuttur. Diş hekimliği alanında da yoğun şekilde araştırılan bu bileşiğin periodontal tedavideki potansiyel etki mekanizmaları henüz tam olarak ortaya konmamıştır. Bu çalışmada, resveratrolün periodontal enflamasyon sürecindeki antimikrobiyal ve anti-enflamatuvar etkilerini araştırmak üzere, doku yıkımında etkin periopatojenlerden oluşan biyofilm üzerine ve periodontal dokulardaki yerleşik (fibroblast) ve immün (monosit) hücreler üzerine in vitro etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Biyokimyasal olarak, resveratrol düşük dozda fibroblastlarda toksisite oluşturmazken yüksek dozlarda toksik etki oluşturmuş, immun hücrelere etki göstermemiştir. Ayrıca fibroblast, IL-1β, TNF-α MMP-1, MMP-2 ve TIMP-2 üretimi üzerine belirgin etki gözlenirken, monositlerden yalnızca TNF-α ve MMP-1 salınımına sınırlı etki görülmüştür. TIMP-1 üretimine herhangi bir etki gözlenmemiştir. Mikrobiyolojik bulgular, resveratrolün P. gingivalis ve F. nucleatum'un tek başına ve biyofilm halinde büyümesini inhibe edebildiğini ancak olgun biyofilm üzerinde etkisinin sınırlı kaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is a chronic inflammatory reaction initiated by periodonto-pathogenic microorganisms within dental biofilm and their products, mediated by the host immun system, resulting in destruction of periodontal tissues and eventual tooth loss. Traditional methods of plaque control applied in the treatment of this disease, especially in preventing and treating severe progressive/destructive periodontal lesions, are insufficient. Among alternative therapeutic strategies, modulation of the host response using chemical or natural agents is considered current promising. Natural compounds have attracted increasing attention as potential alternatives for more than a decade. Among these, resveratrol, which exhibits antioxidant, anti-inflammatory, antimicrobial, anti-cancer properties, has been reported to be beneficial in various fields of medicine. Although this compound has also been extensively investigated in dentistry, its potential mechanisms of action in periodontal therapy have not yet been fully elucidated. The aim of this study was to investigate the anti-inflammatory and antimicrobial effects of resveratrol in the periodontal inflammatory process by evaluating its in vitro effects on biofilms composed of periodontopathogens involved in periodontal tissue destruction, as well as on resident periodontal cells (fibroblasts) and immune cells (monocytes). Biochemical analyses demonstrated that resveratrol was not toxic for fibroblasts at low concentrations, whereas it exerted toxic effects at higher concentrations, while no cytotoxic effect were observed in immune cells. Furthermore, it exhibited a significant effect on fibroblast expression of IL-1β, TNF-α, MMP-1, MMP-2, and TIMP-2, whereas its effects on monocytes were limited to TNF-α and MMP-1 expression. Microbiological findings indicated that resveratrol was able to inhibit the growth of P. gingivalis and F. nucleatum both in planktonic form and within biofilms; however, its effect on mature biofilms was limited.