Exchange rate volatility and export trade in Nigeria
Nijerya'da döviz kuru volatilitesi ve ihracat ticareti
- Tez No: 986890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OJONUGWA USMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, döviz kurundaki dalgalanmaların 1980-2020 döneminde Nijerya'daki ihracat ticaretini nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için döviz kuru oynaklığı, Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Heteroskedastisite (GARCH, 1,1) modelinden üretilmiştir. Çalışma, ihracat ticaretinin döviz kuru oynaklığı, petrol rantları, enflasyon ve doğrudan yabancı yatırım gibi temel değişkenlerle tahmin edilebileceğini varsaymaktadır. Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeli (ARDL) modeline dayalı ampirik bulgular, uzun vadede döviz kuru oynaklığı, petrol rantları ve doğrudan yabancı yatırımların ihracat ticareti ile negatif bir ilişkiye sahip olduğunu, ancak enflasyonun ihracat ticareti üzerindeki etkisinin pozitif olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, uzun vadede yalnızca doğrudan yabancı yatırımın etkisi istatistiksel olarak anlamlıdır. Ayrıca, kısa vadede döviz kuru oynaklığı, enflasyon ve doğrudan yabancı yatırımların ihracat ticareti ile negatif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu, ancak petrol fiyatının ihracat ticareti üzerindeki etkisinin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Uzun vadeli denge sapması Nijerya'da her yıl yaklaşık %33,93 oranında ayarlanıyor. Bu bulgulara dayanarak, çalışma, ülkede ihracat ticaretini teşvik etmek için fiyat ve döviz kuru istikrarını hedefleyen makroekonomik politikalara ihtiyaç olduğunu öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how volatility in exchange rate impacts export trade in Nigeria from 1980 to 2020. To achieve this objective, the volatility of exchange rate is generated from the Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticty (GARCH, 1,1) model. The study assumes that export trade can be predicted by fundamental variables such as exchange rate volatility, oil rents, inflation, and foreign direct investment. The empirical findings based on the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model revealed that in the long run, exchange rate volatility, oil rent, and foreign direct investment have a negative relationship with export trade while the effect of inflation on export trade is positive. However, only the effect of FDI is statistically significant in the long run. Also, in the short run, exchange rate volatility, inflation, and FDI have a negative and significant relationship with export trade but the effect of oil price on export trade is positive and statistically significant. The deviation from the long-term equilibrium is adjusted with the speed of about 33.93% every year in Nigeria. Based on these findings, the study suggests the need for macroeconomic policies to target price and exchange rate stability in order to promote export trade in the country.