The effects of artificial intelligence in e-commerce
E-ticarette yapay zekânın etkileri
- Tez No: 986889
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN AYKAÇ ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, uluslararası e-ticaretin teknolojideki gelişmeler doğrultusunda nasıl evrilebileceği tartışılmıştır. Çalışmada, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının yaygınlaşması, küresel e-ticaret satışları ve yapay zeka teknolojilerinin pazar hacmi olmak üzere üç değişkenin nasıl değiştiğini incelemek amacıyla, araştırmacı tarafından 2020-2030 yılları arasında toplanan ikincil veriler kullanılarak Pearson korelasyonu ve eğilim analizi yöntemleri uygulanmıştır. Bulgular, bu değişkenler arasında —özellikle çevrim içi ticaretin evrimi ile IoT bağlantılı cihazların artışı ve yapay zeka yatırımlarının yükselişi arasında— anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koymaktadır. Her ne kadar çalışmada doğrudan kanıtlanmamış olsa da, akıllı teknolojiler ile çevrim içi pazar yerlerinin birlikte evrildiğine dair bir gösterge de bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, dijitalleşmenin giderek arttığı bir dünyada, yeni teknolojilerin uluslararası iş yapma biçimlerini nasıl dönüştürdüğüne ilişkin literatüre önemli ve tamamlayıcı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis discusses the ways that international e-commerce can evolve with the advancement in technology. To explore how three variables, such as proliferation of IoT devices, global e-commerce sales, as well as, the market volume of AI technologies, changes, the study employs Pearson correlation complemented with trend analysis using secondary data which the researcher gathered between 2020-2030. The findings imply that significant positive correlation exists among these variables, between the evolution of online commerce and the rise of Internet of Things connectivity and AI investment. Although it is also not proved in the study, there is an indication that the smart technologies and online marketplace co-evolve. Lastly, it will provide valuable additional information on the subject of new technologies transforming international business in a world that is increasingly becoming digitalized.