Türkiye'de döviz kuru belirsizliği ve dış ticaret ilişkisi: Yapısal VAR analizi
Exchange rate uncertainty and international trade relationship in Turkey: Structural VAR analysis
  1. Tez No: 483224
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, reel döviz kuru belirsizliklerinin Türkiye'nin dış ticaret performansına etkileri yapısal VAR yaklaşımı ile 2002:01-2015:10 dönemindeki aylık veriler yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmada döviz kuru belirsizlikleri GARCH(1,1) modeli ile tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin ihracat performansının reel döviz kuru belirsizliklerinden etkilenmediği ithalat performansının ise olumsuz etkilendiği yönündedir. Türkiye'nin ihracatı üzerindeki en etkili değişkenler yurt içi gelir ve ithalat iken Türkiye'nin ithalatı üzerindeki en etkili değişkenler reel döviz kuru belirsizliği ve yurt içi gelirdir. Bu sonuçlar doğrultusunda, Türkiye'nin üretim yapısının ithalata bağımlı olduğu ve dış ticaret açığının yapısal bir sorun haline geldiği çıkarımları yapılmıştır. Bu nedenle, Türkiye için döviz kurunu düzenleyici ekonomik politikalardan çok bağımlı üretim yapısının giderilmesine yönelik politikaların uygulamaya alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between real exchange uncertainty and Turkey's international performance is analyzed with structural VAR model by using monthly data which covers 2002:01-2015:10. The exchange rate uncertainty is estimated by GARCH (1,1) model. According to the findings, Turkey's export performance is not affected by exchange rate volatility while Turkey's import performance is negatively affected. The most effective variables on Turkey's export are domestic income and import whereas the most effective variables on Turkey's import are real exchange rate volatility and domestic income. According to these results, it is inferred that Turkey's production structure depends on import and the foreign trade deficit becomes permanent problem. For this reason, for Turkey it is more important to apply policy in order to avoid dependent production structure than applying economic policy which regulates exchange rate.