The impact of digital platforms and their dramatic content on the Arab viewer Netflix as model
Dijital platformların ve dramatik içeriklerinin Arap izleyici üzerindeki etkisi: Netflix örneği
  1. Tez No: 986987
  2. Yazar: MOHAMED MUSTAFA ALARAIG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Radyo-Televizyon, Communication Sciences, Science and Technology, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dijital platformların ve dramatik içeriklerinin Arap izleyici üzerindeki etkisini, Netflix'i bir model olarak ele almaktadır. Çalışma, izleme alışkanlıkları ve kalıplarını, platformu kullanma motivasyonlarını anlamayı ve aşırı izlemenin Arap izleyicinin davranışları ile kültürel ve ahlaki değerleri üzerindeki potansiyel yansımalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Libya'daki Arap izleyicilerle derinlemesine mülakatlar kullanılarak niteliksel bir yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, izleyicilerin Netflix'i özel içeriğinin çeşitliliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle tercih ettiğini ve eğlencenin temel motivasyon olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcı yetişkinlerin çoğu kültürleri veya fikirleri üzerinde doğrudan bir etki görmese de, Arap sosyal ve ahlaki değerleriyle çelişen içerikler (özellikle eşcinsellik içeriği) ve bunun genç yaş grupları üzerindeki potansiyel etkisi hakkında belirgin bir endişe bulunmaktadır. Bu çalışma, Arap akademik literatüründeki araştırma boşluğunu doldurmaya katkıda bulunmakta ve medya okuryazarlığının geliştirilmesi ile özgün Arapça içeriğin üretilmesinin desteklenmesi gereğini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of digital platforms and their dramatic content on Arab audiences, using Netflix as a model. The study aims to understand viewing habits and patterns, motivations for using the platform, and analyze the potential impact of bingewatching on Arab audiences' behaviors and cultural and moral values. The research was conducted using a qualitative approach using in-depth interviews with Arab viewers in Libya. The results revealed that viewers prefer Netflix for its diverse content and ease of use, with entertainment being the primary motivation. While most adult participants did not perceive a direct impact on their culture or opinions, there is a clear concern about content that conflicts with Arab social and moral values (especially homosexual content) and its potential impact on younger age groups. This study contributes to filling a research gap in Arab academic literature and recommends the need to foster media literacy and support the production of original Arabic content