Bazı kesirli matematiksel modellere yeni genel integral dönüşümünün uygulanması
Application of the new general integral transformation to some fractional mathematical models
  1. Tez No: 986988
  2. Yazar: ESMA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN ALPASLAN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, integral dönüşümlerinden biri olan Yeni Genel İntegral Dönüşümü kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. İlk bölümde, matematikte yaygın olarak kullanılan integral dönüşümleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Yeni Genel İntegral Dönüşümü ile ilgili mevcut çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Yeni Genel İntegral Dönüşümünün tanımı ve temel özellikleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Yeni Genel İntegral Dönüşümü ile uyumlu şekilde kullanılabilecek yöntemler incelenmiştir. Son bölümde, belirlenen matematiksel modellere Yeni Genel İntegral Dönüşümü uygulanmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive examination of the a New Generalized Integral Transform, which is one of the integral transforms. The first chapter provides information about commonly used integral transforms in mathematics. The second chapter discusses existing studies related to the a New Generalized Integral Transform. In the third chapter, the definition and fundamental properties of the a New Generalized Integral Transform are explained. The fourth chapter covers methods that can be effectively used in conjunction with the a New Generalized Integral Transform. Finally, in the last chapter, the a New Generalized Integral Transform is applied to selected mathematical models, and the obtained results are evaluated.