İlköğretim okulları Türkçe programının alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin çocuklarının öğrenim gördüğü okulların 5. sınıflarındaki dilbilgisi konularına ait hedef davranışların gerçekleşme düzeyi
The Actualization level of behavioural objectives in grammer courses of grades of elemantary schools attended by high and lower social and economic societies
- Tez No: 98700
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM OKULLARI TÜRKÇE PROGRAMININ ALT VE ÜST SOSYO-EKONOMİK DÜZEYDEKİ AİLELERİN ÇOCUKLARININ ÖĞRENİM GÖRDÜĞÜ OKULLARIN 5. SINIFLARDAKİ DİLBİLGİSİ KONULARINA AİT HEDEF DAVRANIŞLARIN GERÇEKLEŞME DÜZEYİ Kahramanoğlu, Sevilay Yüksek Lisans Tezi Eğitim Bilimleri Bölümü Danışman: Prof.Dr. Yaşar BAYKUL Temmuz 2000, xii +258 sayfa Bu araştırmada, halen uygulanmakta olan İlköğretim Okulları 5. Sınıf Türkçe Programının“Dilbilgisi”bölümüne ait hedef-davranışların ulaşılabilirliği ve ön-koşul oluş ilişkileri, farklı sosyo-ekonomik çevre okullarında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın problemine,“Dilbilgisi”bölümüne ait üç hedefin ve bunların davranışlarının ulaşılabilirliliğine ve ön-koşul oluş ilişkilerine bakılarak cevap aranmıştır. Araştırmada bir evren ve onu temsil edici bir ömeklem oluşturma yoluna gidilmemiştir. Ancak araştırmanın farklı kabul edilebilecek sosyo ekonomik çevre okullarında yürütülmesine çalışılmıştır. Araştırma deneklerini, üst sosyo-ekonomik grupta kabul edilen Milli Egemenlik İlköğretim Okulu, Canip Baysal İlköğretim okulu 5. sınıf öğrencilerinden okuduğunu anlama yönünden denk olan öğrenciler oluşturmuştur. ivBu araştırmada yapılan program değerlendirme çalışması, hedef- davranışların ulaşılabilirliği ve hedef davranışlar arasındaki örüntü öğesi ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle, sınıflardaki öğretim hizmeti kontrol altına alınmış, bunun için de eğitim durumları hazırlanarak, konuların öğretimi bu eğitim durumları düzeni doğrultusunda sınıf öğretmenleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırma her davranış için iki soru ile yoklayacak şekilde oluşturulan çoktan seçmeli bir testten elde edilmiştir. Hedef ve davranışlara ulaşılma yüzdesinin yeterlik sınırı 0,75 olarak kabul edilmiştir. Hedeflere ulaşılma yüzdesi olarak, o hedefi oluşturan davranışlardan tam öğrenme yüzdesine ulaşabilenlerin tüm davranış sayısına bölümünden; davranışlara ulaşılma yüzdesi olarak da her bir soruyu doğru cevaplandıran öğrenci sayısının, toplam öğrenci sayısına bölümünden elde edilen yüzde alınmıştır. Ayrıca ön-koşul ilişkilerinin de bulunmasında maddeler arası korelasyon katsayılarına başvurulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, aşağıdaki gibi özetlenebilir; 1. Birinci hedefte yeterli kabul edilen öğrenilme yüzdesine, Milli Egemenlik ve Canip Baysal İlköğretim Okullarında ulaşılamadığı görülmüştür. Bu hedefin araştırma konusu olan 4 davranışından 0,75 öğrenilme yüzdesine sadece 1b. davranışında her iki okul.içinde ulaşılabildiği, diğerlerinde ulaşılamadığı gözlenmiştir. 2. İkinci hedefte yeterli kabul edilen öğrenilme yüzdesine, Milli Egemenlik ve Canip Baysal İlköğretim Okullarında ulaşılamadığı görülmüştür. Bu hedefin araştırma konusu olan 5 davranışından 0,75 öğrenilme yüzdesine hiç birine ulaşılamadığı gözlenmiştir.3. Üçüncü hedefte yeterli kabul edilen öğrenilme yüzdesine, Milli Egemenlik ve Canip Baysal İlköğretim Okullarında ulaşılamadığı görülmüştür. Bu hedefin araştırma konusu olan 9 davranışından 0,75 öğrenilme yüzdesine hiç birine ulaşılamadığı gözlenmiştir. 4. Ön-koşul olma ilişkileri yönünden birinci, ikinci ve üçüncü hedefin davranışlarında beklenen ve gözlenen ilişkilerin büyük ölçüde benzerlik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, İlköğretim Okulları Türkçe Programı'nın Dilbilgisi Bölümü' nün hedef davranışlarının genel olarak ulaşılabilir olmadığı yani bu açıdan sağlam olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ACTUALIZATION LEVEL OF BEHAVIOURAL OBJECTIVES IN GRAMMAR COURSES OF GRADES 5 OF ELEMENTARY SCHOOLS ATTENDED BY HIGH AND LOWER SOCIAL AND ECONOMIC SOCIETIES KAHRAMANO?LU, Sevilay M.S. Department of Educational Sciences Supervisor: Prof. Dr. Yaşar BAYKUL July, 2000, xii+258 pages. In this study, it is emphasized over the accessibility and its consistency with behavior, pertaning to the behavioural objectives involved in“ Grammar”skill of Grade 5 Turkish Language Program conducted in elementary schools regarding to the schools from different socio-economic environment. The problem to the study is investigated through looking at three objectives of“ Grammar ”skill and its consistency with behavior. In the study, a population and a sampling are not conducted. However, the practicality in different socio-economic environment is taken into consideration. The subjects to the study are constituted by Milli Egemenlik Elementary school and Canip Baysal Elementary school, Grade 5 students, considered to be from higher- social class, and those who are qual in reading comprehension. The Curriculum assesment in the study has been limited to the accesssibility of intended behavior and behaviors. Thus, the teaching in classroom is kept under obvervation; and for this, learning laqout has been set up; as a consequance, the teaching of the eonted is actualized in accordance with the order of the learning laqout. The study is based upon amultiple-choice test, designed to examine by two question for each of the behavior. The proficienty level of the percentage to whether the objective is managed is 0,75. The percentage of managability for the objectives is calculated on the basis of the division of the number of the subjects reaching the level of full- learning by the number of whole- behavior; for the percentage, calculated on the basis of the correlation between the items regarding their pre-neguisite relation. The findings resulted from the study can be summarized as follows; 1. In the first objective, that it is not reached at the percentage level of learning, considered to be sufficient, at Milli Egemenlik and Canip Baysal Elementary schools. In the meantime, it is observed that in both school settings, the subject to the study four different behavior reached at the level of 0.75 learning percentage in terms of behaviour 1b. 2- In the second objective, it is noticed that it is not attained the learning level of percentage considered sufficient in Milli Egemenlik and Canip Baysal Elementary schools. The study subject five distinct behavior have not reached the level of 0.75 learning in any of the behavior. 3- In the third objective, the percentage level, cousidered to be sufficient that it is not attained in Milli Egemenlik and Canip Baysal Elementary schools has been observed. The 9 distinct behaviour, the subject to the study, has been observed unable to reach the level of 0.75 learning percentage in any cases.4- Regarding to the correlatiouns of pre- requisite, it has been noticed that there have been highty - remarkable similarities between the relations of the expected behaviour objectives first, second, and third and the observed. In conclusion, the accesibility level has been found low in Turkish Language Grammar Courses of Elementary Schools. Namely, it is not regarded as reliable in this respect. Key Words Behavioural Objectives The Actualization Behavioural Objectives Turkish Language Curriculum Grammar in Turkish Language Curriculum III