Maternal hipotiroidi hastalarının plasenta dokusunda FoxP3+ hücreler ve eksozomların incelenmesi
Investigation of FoxP3+ cells and exosomes in placental tissue of patients with maternal hypothyroidism
- Tez No: 987028
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ALPER BAĞRIYANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Maternal hipotiroidi, gebelikte tiroid hormon yetersizliği olarak tanımlanır ve popülasyonun %4'ünü etkiler. Tiroid hormonları, fetüsün sağlıklı gelişimi ve nörogelişimi için kritik öneme sahiptir. Eksiklikleri plasentadaki hücrelerin proliferasyonu ile anti-inflamatuar ortamın bozulmasına yol açar. Bu durum, maternal-fetal immün toleransın kaybına, erken doğum, düşük ve preeklampsi gibi gebelik patolojilerine neden olur. Feto-maternal immün tolerans, yarı allojenik fetüsün kabulü için gereklidir ve bu toleransı sağlamakta FoxP3+ Regülatör T hücreleri (Treg) merkezi bir rol oynar. FoxP3+ Treg hücreleri, aşırı immün yanıtın baskılanması ve otoimmünite kontrolünde görevli bir T hücre alt grubudur. Bu hücreler, FoxP3 transkripsiyon faktörünü karakteristik olarak ifade eder ve FoxP3 ifadesi, Treg gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Birçok gebelik patolojisinde FoxP3+ hücre popülasyonunun azaldığı gösterilmiştir. Eksozomlarında feto-maternal toleransta yer aldığı bilinmekle birlikte maternal hipotiroidide plasentada, FoxP3+ hücreler ve eksozomlar daha önce hiç araştırılmamıştır. Bu çalışmada, hipotiroidili ve sağlıklı plasentalarda FoxP3+ hücrelerin ve eksozomların dağılımını ve miktarını araştırmayı amaçladık. Bu amaçla; dokuda FoxP3+ hücreler ve eksozomların belirlenmesi için sırasıyla FoxP3 ve CD63 ile immunohistokimya (IHC) yapıldı. Aynı zamanda protein seviyesinde kantitatif değerlendirme için ELISA ile yapıldı. IHC sonrası trofoblastlarda görülen FoxP3 ifadesinin değerlendirilmesi için trofoblastlar CK7 ile işaretlenerek seri kesit yöntemi gerçekleştirildi ve bunu doğrulamak için immünofloresan (IF) ile double boyama yapıldı. Ayrıca H&E boyaması ile iki grup arasında plasentadaki histomorfolojik değişiklikler değerlendirildi. IHC ve ELISA sonuçlarına göre, hipotiroidili plasentalarda FoxP3+ hücreler anlamlı azalmıştı. Ancak CD63 ifadelerinde fark gözlenmedi. Seri kesit sonuçları ve IF analizi, FoxP3'ün hem desidua hem de villuslardaki trofoblastlarda da ifade edildiğini doğruladı. Sonuç olarak; bu bulgular ile ilk defa FoxP3+ hücreler ve eksozomları maternal hipotiroidi ile ilişkilendirerek FoxP3+ hücrelerin maternal hipotiroidide plasentada azaldığı ve feto-maternal immün toleransın bozulmasına katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşıldı. Aynı zamanda desiduda ve villuslarda bulunan trofoblastların FoxP3 ifade ettiğini saptanarak FoxP3' ün feto-maternal toleranstaki rolünü açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Maternal hypothyroidism is defined as thyroid hormone deficiency during pregnancy and affects approximately 4% of the population. Thyroid hormones play a critical role in the healthy development and neurodevelopment of the fetus. Deficiencies in these hormones impair cell proliferation in the placenta and disrupt the anti-inflammatory environment. This disruption may lead to the loss of maternal-fetal immune tolerance, resulting in pregnancy-related pathologies such as preterm birth, miscarriage, and preeclampsia. Maternal-fetal immune tolerance is essential for the acceptance of the semi-allogeneic fetus, and FoxP3+ regulatory T cells (Tregs) play a central role in maintaining this tolerance. FoxP3+ Tregs are a subset of T cells responsible for suppressing excessive immune responses and controlling autoimmunity. These cells are characterized by the expression of the FoxP3 transcription factor, which is essential for their development and function. Previous studies have shown that the population of FoxP3+ cells decreases in several pregnancy-related pathologies. While exosomes are known to be involved in feto-maternal tolerance, no prior studies have investigated FoxP3+ cells and exosomes in the placenta of mothers with hypothyroidism. In this study, we aimed to investigate the distribution and quantity of FoxP3+ cells and exosomes in placentas from hypothyroid and healthy pregnancies. To achieve this, FoxP3+ cells and exosomes were identified in tissue using immunohistochemistry (IHC) with FoxP3 and CD63 antibodies, respectively. Quantitative assessment of protein levels was also performed using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). To evaluate FoxP3 expression in trophoblasts observed following IHC, a serial section method was employed, wherein trophoblasts were labeled with cytokeratin 7 (CK7). This was further confirmed by dual immunofluorescence (IF) staining. Additionally, histomorphological changes in the placenta between the two groups were assessed using hematoxylin and eosin (H&E) staining. According to the IHC and ELISA results, FoxP3+ cell numbers were significantly reduced in hypothyroid placentas compared to controls. However, no difference was observed in CD63 expression levels. The results of the serial section method and IF analysis confirmed that FoxP3 is expressed not only in decidual cells but also in trophoblasts within the villi. In conclusion, this study is the first to associate FoxP3+ cells and exosomes with maternal hypothyroidism, demonstrating that FoxP3+ cell numbers are reduced in the placenta of hypothyroid pregnancies. This reduction may contribute to the disruption of feto-maternal immune tolerance. Additionally, the identification of FoxP3 expression in trophoblasts located in both the decidua and villi suggests a novel aspect of FoxP3's role in feto-maternal tolerance. Further research is warranted to elucidate the precise role of FoxP3 in maintaining immune tolerance during pregnancy.