Sağlık okuryazarlığı seviyesi ile hastane ve özel sağlık sigortası tercihi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between health literacy level and hospital and private health insurance preference
  1. Tez No: 987058
  2. Yazar: BEYAZID GÖKHAN ÇAKIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİH VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İstanbul'da bir kamu belediyesinin ofis çalışanlarının Sağlık Okuryazarlık seviyesi ölçülerek kişilerin Kamu ya da Özel Hastane başvuruları yanında birinci ve ikinci basamak sağlık hizmeti başvuruları da değerlendirilmiş ve aynı zamanda Özel Sağlık Sigortası yaptırma tercihleri arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmamızın evreni Mayıs 2025 – Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbul'daki bir belediyesinin ofis çalışanları oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen belediyedeki 850 ofis çalışanının %5 güven aralığında standart örneklem büyüklüğü formülü uygulanarak 265 örnekleme dahil olacak kişi belirlenmiştir. Belediyenin insan kaynaklarına vermiş olduğumuz anket formu 850 ofis çalışanına gönderilmiş 1 hafta verilen süre sonrasında 268 çalışan ankete yanıt vermiştir. Yanıt veren kişilerden 1 kişi emekli olması 2 kişinin ölçek puanı altında kalması nedeni ile değerlendirmeye alınmamış formülümüzdeki 265 örneklem büyüklüğüne ulaşıldığı için tekrar insan kaynaklarına başvuru yapmaya gerek kalmamış örnekleme dahil olan kişilerin cevapları analize dahil edilmiştir. Katılımcılarımızın %51'i kadın, yaş ortalaması 34±8,25 yıldı, %63 ü evli, %60'ı çocuk sahibi %33'ü çalışma hayatının ilk 5 yılında, %41'i 6 ila 15 yıl arasında, %26'sı 16 yıl ve üzeri çalışma süresine sahiplerdir. Ankete katılanların 12 Sorulu Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği puan ortalaması 62.9±38,2 bulunmuştur. 146 kişi (%55,1) Yeterli ve Mükemmel SOY seviyesinde tespit edilirken 119 kişi (%44,9) Sınırlı/Sorunlu ve Yetersiz SOY seviyesinde tespit edilmiştir. Araştırmamızda SOY seviyesi ile Yaş, Cinsiyet, Medeni Durum, Çocuk Sahibi olma, Çalışma Süresi boyutları arasında , Mükemmel ve Yeterli SOY seviyeleri ile Kamunun Birinci Basamak Sağlık Hizmeti Sunucularını tercih etme durumu, Özel Sağlık Sigortalarını gerekli görme ve yaptırma isteği arasında, Özel Sağlık sigortası tercih etme ve gerekli görme durumları ile yaş, çocuk sahibi olma durumu, ve çalışma süresinde pozitif anlamlı korelasyon mevcut bulundu (p<0.05). SOY seviyesi ile Özel Hastane tercih etme, acil servise başvurma durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0.05). SOY seviyesi Kamunun birinci basamak sağlık hizmeti tercih edilmesinde önemli bir yer almaktadır. Kamunun birinci basamak sağlık hizmeti kullanımını yaygınlaştırma çalışmalarında SOY mutlaka kullanılması gereken bir değerdir. SOY seviyesi Özel sağlık sigortası firmaları içinde önem arz etmektedir. Araştırmamız açık ve net bir şekilde SOY seviyesi yüksek olanların özel sağlık sigortası yaptırmak istediğini göstermektedir. Toplumun SOY düzeyinin artması Özel Sağlık Sigorta firmalarının yararına olacaktır.
Özet (Çeviri)
By measuring the Health Literacy level of the office workers of a public municipality in Istanbul, the primary and secondary health care applications of the individuals, as well as their applications to public or private hospitals, were evaluated and it was also investigated whether there was a relationship between their preferences for having Private Health Insurance. The universe of our research consisted of office workers of a municipality in Istanbul between May 2025 and June 2025. The standard sample size formula was applied to the 5% confidence interval of 850 office workers in the municipality included in the research, and 265 people were determined to be included in the sample. The survey form we gave to the municipality's human resources was sent to 850 office workers, and after a period of 1 week, 268 employees responded to the survey. Of the responders, 1 person was retired and 2 people were below the scale score, so they were not evaluated. Since the sample size of 265 in our formula was reached, there was no need to apply to human resources again, and the answers of the people included in the sample were included in the analysis. 51% of our participants were female, the average age was 34±8.25 years, 63% were married, 60% had children, 33% were in the first 5 years of their working lives, 41% between 6 and 15 years, and 26% had worked for 16 years or more. The average score of the participants in the ASOY 12 was found to be 62.9±38.2. 146 people (55.1%) were identified as having Sufficient and Excellent Ancestry level, while 119 people (44.9%) were identified as having Limited/Problematic and Insufficient Ancestry level. In our research, there was a positive significant correlation between the SOY level and the dimensions of Age, Gender, Marital Status, Having Children, Working Time, between the Perfect and Sufficient SOY levels and the preference of Public Primary Health Care Service Providers, the necessity and desire to have Private Health Insurances, the preference and necessity of Private Health Insurance with age, having children, and working time (p<0.05). No significant relationship was found between SOY level and private hospital preference or emergency room application (p>0.05). The SOY level is an important factor in the preference of the public primary health care service. SOY is a value that must be used in the efforts to increase the use of public primary health care services. The SOY level is also important for private insurance companies. Our research clearly shows that those with high SOY levels want to have private health insurance. The increase in the SOY level of the society will be beneficial for private health insurance companies.