Ofis temelli walant uygulaması: Maliyet etkisi veenfeksiyon açısından değerlendirme
Office-based walant practice: An evaluation of cost-effectiveness and infection outcomes
- Tez No: 987099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, ofis ortamında WALANT (Wide-Awake Local Anesthesia No Tourniquet) tekniği ile gerçekleştirilen el cerrahisi işlemlerinin maliyetlerini, aynı prosedürlerin ameliyathane koşullarında genel veya rejyonel anestezi altında uygulanmasıyla karşılaştırmak ve enfeksiyon açısından güvenlik profilini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020–Ocak 2025 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde tetik parmak, Dupuytren cerrahisi, karpal tünel serbestleştirme, kitle eksizyonu, ekstansör ve fleksör tendon onarımı uygulanan 2.240 hasta retrospektif olarak incelendi. Ofis temelli WALANT grubunda 1.776, ameliyathane grubunda 464 hasta yer aldı. Tüm doğrudan cerrahi maliyet kalemleri hastane kayıtlarından hesaplandı; gruplar maliyet ve postoperatif enfeksiyon oranları bakımından karşılaştırıldı. Bulgular: Ameliyathane grubunda medyan maliyet 1.159,9 ₺ iken, ofis temelli WALANT grubunda 116,4 ₺ olarak bulundu (p<0,0001). Prosedür bazlı tüm alt gruplarda WALANT lehine 4,7–20 kata varan maliyet avantajı saptandı. Postoperatif cerrahi alan enfeksiyonu WALANT grubunda %1,6 (29/1776), ameliyathane grubunda %1,7 (8/464) oranında izlendi ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Ofis ortamında WALANT ile gerçekleştirilen el cerrahisi işlemleri, ameliyathane koşullarında anestezi altında yapılan aynı prosedürlere kıyasla belirgin biçimde daha düşük maliyetli olup enfeksiyon açısından ek risk oluşturmamaktadır. WALANT, özellikle sık uygulanan el cerrahisi prosedürlerinde maliyet etkin ve güvenli bir alternatif olarak sağlık sistemi içinde yaygınlaştırılmaya aday görünmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aimed to compare the costs of hand surgery procedures performed under the WALANT (Wide-Awake Local Anesthesia No Tourniquet) technique in an office-based setting with those performed under general or regional anesthesia in the operating room, and to evaluate postoperative infection rates between the two approaches. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 2,240 patients who underwent trigger finger release, Dupuytren surgery, carpal tunnel release, mass excision, extensor tendon repair, or flexor tendon repair between January 2020 and January 2025 at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The WALANT group included 1,776 patients and the operating room group included 464 patients. Direct surgical cost components were calculated using hospital purchasing and accounting records. Postoperative infections were identified through HBYS records, clinic notes, and prescription data. Results: Median cost was 1,159.9 ₺ in the operating room group and 116.4 ₺ in the WALANT group (p<0.0001). Across all procedures, WALANT demonstrated a 4.7– 20-fold cost reduction. Postoperative surgical site infection occurred in 1.6% (29/1776) of WALANT cases and 1.7% (8/464) of operating room cases, with no statistically significant difference between groups. Conclusion: Office-based WALANT procedures offer substantial cost advantages compared with operating room surgery, without increasing postoperative infection risk. WALANT represents a safe, effective, and economically favorable alternative for commonly performed hand surgery procedures, supporting its broader integration into routine clinical practice.