Basın iş hukukunda iş sözleşmesinin sona ermesi
Termination of Employment Contract in Press Labor Law
  1. Tez No: 987133
  2. Yazar: MUHAMMED ENES YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Basın özgürlüğü; haber, fikir ve düşüncelerin kitle iletişim araçlarıyla serbestçe yayılmasını ifade eder. Bu yönüyle basın özgürlüğü, ifade hürriyetini somutlaştırarak onun tamamlayıcısı ve uygulayıcısı konumundadır. Bu özgürlüğün teminat altına alınması, gazetecilerin işverenlere ve sermaye gücünü elinde bulunduran medya sahiplerine karşı korunmasını zorunlu kılar. Nitekim basın özgürlüğü, ancak gazetecilerin sosyal haklarla desteklendiği ve iş güvencelerinin sağlandığı bir ortamda işlevsellik kazanabilir. Gazetecilerin çalışma koşulları, 1952 tarihli Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun ile özel olarak düzenlenmiştir. Söz konusu Kanun, 1961 yılında 212 sayılı Kanun ile yapılan kapsamlı değişikliklerle, dönemin şartlarına uygun ve gazeteciler lehine hükümler içeren bir yapıya kavuşmuştur. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ve çalışma ilişkilerinin dönüşümü ile birlikte mevcut düzenlemeler yetersiz kalmış; Kanun, değişen ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. Bu çalışmada öncelikle basın iş hukukunun temel kavramları üzerinde durulmuş ve hangi iş ilişkilerinin Kanun kapsamında değerlendirileceği irdelenmiştir. Akabinde, uygulamada“basın iş sözleşmesi”olarak adlandırılan iş sözleşmelerinin sona ermesi ve bunun hukuki sonuçları incelenmiştir. Bu çerçevede, yürürlükteki Kanun'un özellikle iş sözleşmelerinin sona erme süreçlerine ilişkin hükümlerinin yetersizliğine dikkat çekilmiş ve mevcut kanun boşluklarının ne şekilde doldurulması gerektiğine dair çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Freedom of the press refers to the free dissemination of news, ideas, and thoughts through mass media. In this respect, freedom of the press embodies freedom of expression, serving as its complement and the instrument of its implementation. Securing this freedom necessitates the protection of journalists against employers and media owners who hold capital power. Indeed, freedom of the press can only function effectively in an environment where journalists are supported by social rights and provided with job security. The working conditions of journalists are specifically regulated by the Law on the Regulation of Relations Between Employees and Employers in the Press Profession dated 1952. Through comprehensive amendments introduced by Law No. 212 in 1961, the Law in question acquired a structure containing provisions favorable to journalists and suitable for the conditions of the time. However, due to the advancement of technology and the transformation of labor relations in the present day, current regulations have fallen short, and the Law has become unable to address changing needs. In this study, first, the fundamental concepts of press labor law are addressed, and the issue of which employment relationships are to be evaluated within the scope of the Law is examined. Subsequently, the termination of employment contracts referred to in practice as“press labor contracts”and the legal consequences thereof are analyzed. In this context, attention is drawn to the inadequacy of the provisions of the current Law, particularly regarding the processes of contract termination, and solution proposals are presented regarding how the existing legal gaps should be filled.