Aksaray ili lastik fabrikası su kaynaklı ısı pompası uygulama ve analizi
Aksaray province tire factory water source heat pump application and analysis
  1. Tez No: 987179
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KAZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPEREN TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Makine Mühendisliği, Enerji, Engineering Sciences, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Isı pompaları, düşük sıcaklıktaki bir kaynaktan aldığı ısıyı yüksek sıcaklıktaki bir ortama taşıyan, hem ısıtma hem de soğutma yapabilen yüksek verimli sistemlerdir. Enerji verimliliği, fosil yakıt tüketiminin azaltılması ve karbon salımının düşürülmesi hedefleri doğrultusunda sanayi tesislerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu çalışma, Aksaray'da bulunan bir Lastik Sanayi ve Tic. A.Ş. tesisinde gerçekleştirilen enerji etütleri kapsamında, su kaynaklı ısı pompası (SKIP) uygulamasının teknik ve ekonomik analizini sunmaktadır. Çalışmadaki amaç enerji verimliliğini artırmak, doğal gaz tüketimini azaltmak ve doğaya salınan karbon salımını düşürmektir. SKIP sistemi kullanılarak soğutma kulelerinden atılan ısı geri kazanılarak proses ısıtma ihtiyacına yönlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler incelendiğinde yıllık 6.788.251 kWh doğalgaz tasarrufuna karşılık 1.262.882 kWh elektrik tüketilmiş, net 475,18 TEP/yıl tasarruf ve 797,89 ton CO₂ salım azalımı sağlanmıştır. Ekonomik analizde yıllık 5,7 milyon TL tasarruf ve 2,41 yıl geri ödeme süresi hesaplanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda doğalgaz kullanımından kaynaklanan emisyon 1.588 ton CO₂-e, ısı pompası tüketiminden kaynaklanan emisyon ise 746 ton CO₂-e olarak gerçekleşmiştir. Elektrik tasarrufundan sağlanan ilave azaltım 45 ton CO₂-e seviyesindedir. Bu toplam etki, yıllık bazda yaklaşık 58.000 ağacın karbon tutumuna eşdeğer bir çevresel faydaya karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Heat pumps are highly efficient systems that transfer heat from a low-temperature source to a high-temperature environment, capable of both heating and cooling. They are widely implemented in industrial facilities to achieve the goals of energy efficiency, reducing fossil fuel consumption, and reducing carbon emissions. This study presents the technical and economic analysis of a water source heat pump (SKIP) application within the scope of energy audits conducted at a Tire Industry and Trade Inc. facility in Aksaray. The study aims to increase energy efficiency, reduce natural gas consumption, and reduce carbon emissions. Using the SKIP system, heat removed from the cooling towers was recovered and directed to process heating needs. The data obtained in the study show that 1,262,882 kWh of electricity was consumed, corresponding to an annual natural gas savings of 6,788,251 kWh, resulting in a net savings of 475.18 TEP/year and a CO₂ emission reduction of 797.89 tons. The economic analysis calculated annual savings of 5.7 million TL and a payback period of 2.41 years. As a result of this implementation, emissions from natural gas consumption amounted to 1,588 tons of CO₂-e, while emissions from heat pump consumption amounted to 746 tons of CO₂-e. The additional reduction from electricity savings is 45 tons of CO₂-e. This total impact corresponds to an environmental benefit equivalent to the carbon sequestration of approximately 58,000 trees on an annual basis.