Absürd tiyatroda oyuncunun yaratıcı alanı: Eugène Ionesco oyunlarında boşluk ve anlam arayışı
Creative space of the actor in absurd plays: Exploring void and meaning in Eugène Ionesco's plays
- Tez No: 987276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN YANIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, absürd tiyatroda oyuncunun yaratıcı alanını incelemektedir. Absürd tiyatronun anlam krizine, dilin parçalanmasına ve temsilin çöküşüne dayanan yapısı, oyunculuk pratiği açısından da alışılmış sınırların dışına çıkan yeni bir sahne dili ortaya koymaktadır. Bu bağlamda tez, oyuncunun yalnızca metni yorumlayan değil, aynı zamanda anlamın yeniden üretilmesiyle oluşan boşlukta beden, ritim ve tekrar eden unsurlarla sahne üzerinde yaratıcı bir varlık olarak yer aldığını öne sürmektedir. Çalışmada öncelikle absürd tiyatronun tarihsel ve felsefi temelleri ile birlikte biçimsel özellikleri ele alınmış; ardından absürd tiyatronun unsurları açıklanarak Eugène Ionesco'nun tiyatro anlayışı incelenmiştir. Oyuncunun yaratıcı alanı, temsil, biçim, zaman ve döngü gibi kavramlarla ilişkili olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, oyuncunun yalnızca karakteri canlandıran değil, aynı zamanda sahnede anlamı sürekli yeniden üreten bir özne olduğu vurgulanmaktadır. Çalışmanın devamında oyunculukla asimptot kavramı arasında, anlama sürekli yaklaşılıp tam olarak ulaşılamadığı bir çizgi etrafında kurulan yaratıcı arayış üzerinden bir analoji kurulmuştur. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemiyle yapılandırılmıştır. Absürd tiyatro, kuramsal ve kavramsal düzeyde analiz edilmiştir. Ayrıca, sahne pratiğine ilişkin kavramsal çözümlemeler çalışmanın oyunculuk merkezli yorumu desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the creative space of the actor in absurd theatre. The structure of absurd theatre, which is based on a crisis of meaning, the fragmentation of language, and the collapse of representation, introduces a new stage language that goes beyond the conventional boundaries of acting practice. In this context, the thesis argues that the actor is not merely an interpreter of the text but, rather, becomes a creative presence on stage through elements such as the body, rhythm, and repetition within the void formed by the continuous reproduction of meaning. The study first addresses the historical and philosophical foundations of absurd theatre along with its formal characteristics, then explains the key components of absurd theatre and analyzes Eugène Ionesco's theatrical approach. The actor's creative space is evaluated in relation to concepts such as representation, form, time, and cycle. In this context, the actor is emphasized not merely as someone who portrays a character, but as a subject who constantly re-creates meaning on stage. In the continuation of the study, an analogy is drawn between acting and the concept of the asymptote, through a creative search along a line to which meaning is continuously approached but never fully attained. This study is structured using a qualitative research method. Absurd theatre is analyzed on a theoretical and conceptual level, and the actor's creative space is examined in relation to concepts such as meaning, representation and form. In addition, the actor-centered interpretation of the study is supported through conceptually informed reflections grounded in stage practice. In conclusion, the creative space of the actor in absurd theatre is defined as a field beyond conventional dramatic structures, where formal boundaries dissolve and meaning is replaced by the actor's practice of creation and the creativity embodied in their performance as a subject.