Libya idari tarihinde siyasal değişimlerin kamu yönetimine yansımaları
Reflections of political changes in Libyan administrative history on public administration
- Tez No: 987282
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Libya'nın idari tarihinde yaşanan siyasal değişimlerin kamu yönetimi üzerindeki etkilerini incelemektir. Libya'nın karşılaştığı siyasi, ekonomik ve sosyal değişimlerle birlikte kamu sektörünün zorlukları detaylı bir şekilde ele alınacak ve ülkenin daha etkin ve stabil bir kamu yönetimine kavuşabilmesi için gerekenler tartışılacaktır. Çalışma, hem birincil hem de ikincil kaynakları kullanarak doküman analizi, mülakatlar ve anketler gibi çeşitli yöntemlerle yürütülecektir. Araştırmanın, Libya'da sivil toplum yönetimi üzerine yapılan akademik çalışmalara katkıda bulunması ve ilgili tüm taraflara yararlı bilgiler sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the effects of political changes in Libya's administrative history on public administration. Along with the political, economic, and social changes faced by Libya, the challenges of the public sector will be thoroughly addressed, and the necessary steps for the country to achieve a more effective and stable public administration will be discussed. The study will be conducted using various methods such as document analysis, interviews, and surveys, utilizing both primary and secondary sources. The research aims to contribute to the academic studies on civil society governance in Libya and provide useful information to all relevant stakeholders.