Language growth in Turkish-English bilingual children in the United Kingdom
Birleşik Krallıktaki Türkçe – İngilizce iki dilli çocukların dil edinimi
- Tez No: 987281
- Danışmanlar: PROF. DR. LEAH ROBERTS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Dilbilim, Education and Training, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Birleşik Krallık'ta Türkçe – İngilizce iki dilli çocukların miras dil gelişimini anlamaya odaklanmaktadır. Amaç, hafta sonu Türkçe okulu ve anadili dil ortamlarının 4-8 yaş arası iki dilli çocukların Türkçe ve İngilizce sözcük dağarcığı ve öyküleyici öykü anlatma becerilerinin gelişimine etkisini, hafta Türkçe sonu okullarına devam eden öğrencilerle devam etmeyenleri karşılaştırarak araştırmaktır. Veri toplamanın hem nicel (sözcük dağarcığı, öyküsel görevler ve anketler) hem de nitel (görüşmeler) yöntemleri aracılığıyla verileri üçgenleştirmeyi amaçlayan karma yöntemli bir tasarım kullanıldı. Bu çalışmanın katılımcıları, Doncaster, Londra, Manchester, Nottingham ve York'taki hafta sonu Türkçe okullarından (katılan, n = 19) ve Türk topluluklarından (katılmayan, n = 22) seçilen çocuklar ve ebeveynlerinden (n = 39) oluşmaktadır. Çalışmaya İngiltere'deki hafta sonu Türkçe okullarından 22 öğretmen de katılmıştır. Veriler, belirli öğretim ortamlarını, öğretim tekniklerini ve öğretmenlerin, Birleşik Krallık'taki hafta sonu Türkçe okulları hakkında arka plan bilgisi sağlayan çocukların miras dili ve aile ortamı profilleriyle ilgili algılarını incelemek için farklı hafta sonu okullarındaki öğretmenlerden toplanmıştır. Ön testten (t1) elde edilen sonuçlar, Türkçe ek okullara devam eden çocukların, devam etmeyen akranlarına kıyasla, İngilizce yeterlilikleri benzer olmasına rağmen, isim ve fiillerin üretimi ve anlaşılmasında ve Türkçe anlatım becerilerinde kelime dağarcığı boyutunda daha düşük performans gösterdiğini göstermiştir. Kesitsel tasarım analizi, her iki çocuk grubunun sözcük bilgisinin ön test ve son test sonucunda önemli bir büyüme gösterdiğini ortaya koydu. Ancak gözlemlenen kazanımlara rağmen, hafta sonu Türkçe okullarına katılan çocuklar Türkçe dil bilgisinde katılmayan akranlarının gerisinde kalmaya devam etmişlerdir. Ayrıca, devam durumu İngilizce kelime bilgisinde anlamlı bir fark yaratmadı. Beklenmedik bir şekilde bulgular, katılan çocukların Türkçe dil becerileri görevlerinde katılmayan çocuklar kadar iyi performans göstermediğini gösterdi. Bu, katılmayan çocukların katılan çocuklara göre evde Türkçeye daha fazla maruz kaldıklarını ve konuştuklarını gösteren iki dilli aile özgeçmiş anketinden elde edilen verilerle açıklanabilir. Katılan çocukların ek okula devam ettikleri süre boyunca dil becerileri gelişmiş olsa da, evde dil pratiği ve girdilerin iki dilli dil gelişimi için büyük önemi var gibi görünmektedir ve gelecekteki çalışmalarda ev uygulamaları ve dil kullanımı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on understanding the heritage language growth of Turkish – English bilingual children in the UK. The aim was to investigate the effects of Turkish supplementary school and home language linguistic environments on the growth of Turkish and English lexical vocabulary and narrative storytelling skills by 4-8-year-old bilinguals by comparing students who attend Turkish supplementary schools and those who do not. A mixed-methods design was used, aiming to triangulate the data through both quantitative (vocabulary and narrative tasks and questionnaires) and qualitative (interviews) methods of data collection. The participants of the present study consist of children recruited from Turkish supplementary schools(attendees, n = 19) and Turkish communities (non-attendees, n = 22) in Doncaster, London, Manchester, Nottingham and York, and their parents (n = 39), who took part in two phases of data collection. Twenty-two teachers recruited from Turkish supplementary schools in the UK also participated in the study. The data were gathered from teachers in several supplementary schools, to examine their specific teaching environment, teaching techniques and teachers' perceptions in relation to heritage children's language and family environment profiles providing background information about the Turkish supplementary schools in the UK. The results from time 1 (t1) indicated that children who attend Turkish supplementary schools underperformed in comparison to their non-attendee peers in vocabulary size in the production and comprehension of nouns and verbs and in their narrative skills in Turkish, although their proficiency in English was comparable to their peers. The cross-sectional design analysis revealed that the lexical knowledge of both groups of children showed significant growth from t1 to t2. However, despite the observed gains, the attendee children continued to lag behind their non-attendee peers in the language knowledge of Turkish. Moreover, attendance status did not make a significant difference in English vocabulary knowledge. Unexpectedly, the findings showed that the attendee children did not perform as well in Turkish language skills tasks as non-attendee children. This can be explained by data from the family bilingual background questionnaire which showed that the non-attendee children were exposed to and spoke Turkish at home more than the attendee children. Although the attendee children's language skills improved during their attendance at the supplementary school, language practice and input at home seems to have great importance to bilingual language growth, and future studies should take home practices and language use into account.