The impact of digitalization on market functioning: An empirical study on the Palestinian economy
Dijitalleşmenin piyasa işleyişine etkisi: Filistin ekonomisi üzerine bir ampirik inceleme
- Tez No: 987322
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Filistin ekonomisinde dijitalleşmenin piyasa verimliliği ve piyasa işleyişi üzerindeki etkilerini incelemektedir ve özellikle Filistin Borsası'na kayıtlı şirketlere odaklanmaktadır. Araştırma, bankacılık, hizmet ve sanayi sektörlerinden 389 katılımcıya uygulanan anket verilerini topladı ve ayrıca üç farklı sektörden PSE'ye kayıtlı altı şirketin 15 yıllık finansal ve işlem verilerini analiz etti. Bu yöntem, dijital benimseme, operasyonel verimlilik ve piyasa performansının bütüncül bir şekilde değerlendirilmesini sağladı. Bulgular, dijital dönüşümün piyasa işleyişi üzerinde güçlü ve olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir; finansal performansı, şeffaflığı ve uyum yeteneğini artırmaktadır. Bununla birlikte, dijitalleşme piyasa verimliliği üzerinde orta düzeyde olumsuz bir etkiye sahiptir; bu da benimsemenin ilk aşamalarında şirketlerin yüksek operasyonel maliyetler ve geçici verimlilik düşüşleriyle karşılaştığını göstermektedir. Sektör bazlı bulgular belirgin farklılıklar ortaya koymaktadır. Sanayi sektöründe, dijitalleşme piyasa işleyişini doğrudan iyileştirirken, otomasyon ve altyapı yatırımları nedeniyle başlangıçta verimliliği azaltmaktadır. Hizmet sektöründe, piyasa işleyişi açısından fayda sağlanmakla birlikte verimlilik olumsuz etkilenmektedir; bu durum, benimseme süreci ve beceri eksikliklerinin yarattığı zorlukları yansıtmaktadır. Bankacılık sektöründe ise piyasa işleyişi üzerinde anlamlı doğrudan bir etki gözlenmemiştir; bu durum, dijital girişimlerin olgun bir aşamaya ulaştığını ve ek çabaların kısa vadede sınırlı kazanç sağladığını göstermektedir. Sonuç olarak, Filistin bağlamında dijitalleşme garanti edilmiş bir çözümden ziyade stratejik bir güçlendirici olarak hareket etmektedir. Piyasa işleyişi üzerindeki olumlu etkisi açıktır; ancak verimlilik iyileştirmeleri dikkatli yönetim gerektirmektedir. Şirketler, dijitalleşmeyi yönetişim, risk yönetimi ve operasyonel hazırlık ile entegre ederek tüm sektörlerde sürdürülebilir performans ve maksimum fayda elde etmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of digitalization on market efficiency and market functioning in the Palestinian economy, focusing on companies listed on the Palestine Stock Exchange. The research collected data through a survey distributed to 389 recipients from the banking, services, and industrial sectors, also we analyzed 15 years of financial and trading data for six companies listed on the Palestine Stock Exchange, from three different sectors. This approach allowed an integrated assessment of digital adoption, operational efficiency, and market performance. The results show that digital transformation has a strong positive effect on market functioning, enhancing financial performance, transparency, and adaptability. However, digitalization has a moderate negative effect on market efficiency, indicating that during the early stages of adoption, companies face higher operational costs and temporary reductions in efficiency. Sectors' findings reveal clear differences. In the industrial sector, digitalization directly improves market functioning while initially reducing efficiency due to investments in automation and infrastructure. The services sector benefits in terms of market functioning, but efficiency is negatively affected, reflecting challenges in adoption and skills. In the banking sector, no significant direct effects were observed on market functioning, suggesting that digital initiatives have reached a mature phase where additional efforts provide limited short-term gains. The study concludes that digitalization in the Palestinian context acts as a strategic enabler rather than a guaranteed solution. Its positive impact on market functioning is evident, but efficiency improvements require careful management. Companies should integrate digitalization with governance, risk management, and operational readiness to maximize benefits and ensure sustainable performance across all sectors