Göç politikalarında belediyelerin rolü: Çorum örneği
Migration policies and the role of municipalities: The case of Çorum
- Tez No: 987337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Suriye menşeli kitlesel göçün yerel yönetimlere yansımasının incelemekte ve göç politikalarının etkinliğini değerlendirmektedir. Araştırmanın temel çıkış noktası Suriye menşeli göçü sürecinde merkezi yönetimle kıyaslandığında en yoğun etkiyi yerel düzeyde, özellikle belediyelerin hissetmiş olması oluşturmaktadır. Çalışmada göç politikalarının yerel düzeyde nasıl karşılık bulduğu ve belediyelerin süreçte karşılaştığı zorluklar anlatmaktadır. Hizmet sunumu, uyum ve kentsel yaşamı gibi konular özellikle ön planda tutulmuştur. Araştırmanın temel sorusu, Suriye menşeli kitlesel göçün belediyeye yansıyan başlıca sorunları ve bu süreçte üstlenen sorumlulukları belirlemektir. Bu soruya saha araştırmasıyla nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanarak cevap aranmıştır. Görüşme; Çorum belediye başkan yardımcısı, İl Göç İdaresi müdürlüğü personeli ve şehirde yaşayan sığınmacılarla gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden ve literatürden elde edilen veriler göç politikalarının farklı belediyeler düzeyinde karşılaştırmalı olarak ele alınmasında kullanılmıştır. Bu veriler durum analizi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Diğer belediyelerden kıyasla farklı olarak göç yönetimi sürecinde elde edilen sonuçları ortaya koymak için de keşfedici yaklaşıma yer verilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve literatür taramasına dayanan iki analiz yöntemi aracılığıyla önce kavramsal çerçeve oluşturulmuş ardından elde edilen verilerle esnek ve derinlemesine bir tez çalışması ortaya koyulmuştur. Elde edilen bulgular belediyelerin giderek artan bir yük ve sorumluluk üstlendiğini ortaya konmuştur. Belediyelerin sorumluluğunun arttığı gözlemlenmiştir. Ancak yetki kısıtlamaları ve mali eksiklikler nedeniyle uygulamada çeşitli sınırlılıklar yaşanmaktadır. Bu durumun belediyelere göre farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Çalışma, belediyelerin göç yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the mass migration originating from Syria on local governments and evaluates the effectiveness of migration policies. The main point of departure for the research is the observation that, compared to the central government, the most intense effects of Syrian-origin migration have been felt at the local level, particularly by municipalities. The study discusses how migration policies are implemented at the local level and the challenges municipalities face in this process. Issues such as service delivery, integration, and urban life are given particular emphasis. The primary research question is to identify the main problems that the mass migration from Syria has created for municipalities and the responsibilities they have undertaken in this process. This question is addressed through field research using qualitative methods, specifically semi-structured interviews. The interviews were conducted with the Deputy Mayor of Çorum, staff from the Provincial Directorate of Migration Management, and refugees residing in the city. Data obtained from these interviews and from the literature were used to conduct a comparative analysis of migration policies across different municipalities, evaluated within the framework of a situational analysis. An exploratory approach was also adopted to reveal the distinct outcomes of the migration management process in Çorum compared to other municipalities. The findings demonstrate that municipalities are increasingly assuming greater burdens and responsibilities. Although this growing responsibility has been observed, various limitations are encountered in practice due to restricted authority and financial constraints, and these limitations differ across municipalities. The study concludes that the role of municipalities in migration management needs to be strengthened.