Akne şiddetinin uyku kalitesi ve depresyon ile ilişkisi
The relationship between acne severity and sleep quality and depression
  1. Tez No: 987375
  2. Yazar: NERİMAN ÜLKÜ TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİZER YALDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Akne vulgaris, hastalarda çeşitli psikiyatrik problemlere yol açmakta, hastaların uyku düzeni ve kalitesini değiştirmektedir. Genelde yaşamı tehdit edici olmayan deri hastalıkları, önemli psikososyal rahatsızlıklara yol açarak hastalarda, uyku bozukluğuna, yorgunluğa, sosyal izolasyona, emosyonel/seksüel zorluklar yaşanmasına yol açmakta ve kişilerin yaşam kalitesini bozabilmektedir. Bu hastalıklarda mevcut fiziksel ve psikososyal bozukluklarla mücadele etmek, yaşam kalitesini artırmak ve daha iyi tedavi yanıtı almak açısından önemlidir. Literatürde aknenin uyku üzerine etkili ya da etkisiz olduğunu gösteren çok az çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, şiddetli aknenin uyku kalitesi, depresyon ve kişinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. YÖNTEM: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniğine başvuran 18 yaş üzerindeki 219 hasta ile kesitsel tipte tanımlayıcı araştırma yapıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma durumu, deri hastalıkları, eşlik eden sistemik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, sigara ve alkol kullanım durumlarını sorgulayan sosyodemografik veri formu, uyku kalitesini, depresyon derecesi ve yaşam kalitesini ölçmek amacıyla Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, Beck Depresyon Ölçeği, Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi dolduruldu. Hastaların akne şiddeti Global Akne Derecelendirme Sistemi ile belirlendi. BULGULAR: Hastaların global akne skorları ile dermatolojik yaşam kalitesi skoru, Pittsburgh uyku kalitesi ve Beck depresyon skoru ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (sırasıyla p= 0,416, 0,684, 0,929). Erkeklerde akne şiddeti kadınlardan daha yüksek saptanmıştır (p=0,013). Kadın hastalarda orta ve şiddetli depresyon görülme sıklığı erkeklerden daha yüksek saptanmıştır (p=0,018). SONUÇ: Akne şiddeti ile uyku kalitesi, depresyon ve yaşam kalitesi ilişkilendirilememiştir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Acne vulgaris causes various psychiatric problems, especially self-confidence, depression and anxiety, and changes the sleep pattern and quality of the patients. Skin diseases, which are generally not life-threatening, cause significant psychosocial disorders, leading to sleep disturbance, fatigue, social isolation, emotional/sexual difficulties, and impair the quality of life of individuals. It is important to combat existing physical and psychosocial disorders in these diseases, to improve quality of life and to get better treatment response. There are very few studies in the literature showing that acne is effective or ineffective on sleep. The aim of this study is to evaluate the effect of severe acne on sleep quality, depression and quality of life of the individual. MATERIALS AND METHODS: A cross-sectional descriptive study was conducted with 219 patients over the age of 18 who applied to Sakarya University Training and Research Hospital Dermatology Clinic. Sociodemographic data form questioning the patients' age, gender, educational status, marital status, employment status, skin diseases, accompanying systemic diseases, drugs they use, smoking and alcohol use, Pittsburgh Sleep Quality Index to measure sleep quality, depression level and quality of life, Beck depression scale and Dermatology Quality of Life Index were used. The acne severity of the patients was calculated with the Global Acne Grading Scale. RESULTS: No statistically significant correlation was found between the patients' global acne scores and dermatological quality of life score, Pittsburgh Sleep quality and Beck depression score (p= 0.416, 0.684, 0.929, respectively). Acne severity was found to be higher in men than in women (p=0.013). The prevalence of moderate and severe depression was found to be higher in female patients than in males (p=0.018). CONCLUSION: Acne severity was not associated with sleep quality, depression and quality of life. More work is needed on this subject.