Eğitim yapılarında enerji verimliliği açısından BIM tabanlı günışığı analizinin sürdürülebilir tasarıma katkıları
Contributions of BIM-based daylight analysis to sustainable design in educational buildings in terms of energy efficiency
  1. Tez No: 987404
  2. Yazar: ARTA ÇUPİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Gün ışığı analizi, binaların iç mekanlarında doğal ışığın etkin kullanımıyla enerji tüketiminin azaltılması, görsel konforun artırılması ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılması açısından giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu doğrultuda, gün ışığının bina tasarımındaki rolünü anlamak ve optimize etmek amacıyla kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) entegrasyonlu gün ışığı analizine ilişkin temel bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise kuramsal çerçeve kapsamında BIM tabanlı yapı modellemesi ve simülasyon yöntemleri ele alınmış, doğal ve yapay aydınlatmanın enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri incelenmiş ve eğitim yapılarında uygulanması gereken gün ışığı standartları ile kriterleri detaylı olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, materyal ve yöntem kısmında, Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi binası örnek alınarak BIM tabanlı modelleme gerçekleştirilmiş ve Revit Insight yazılımı ile gün ışığı analizleri yapılmıştır. Farklı senaryolar geliştirilerek, iç mekanlarda gün ışığının en verimli şekilde optimize edilmesi hedeflenmiştir. Dördüncü bölümde, mevcut gün ışığı performansı ilgili standartlar doğrultusunda değerlendirilmiş, gün ışığının yetersiz olduğu bölgelerde, yapay aydınlatmanın Dialux Evo yazılımı ile uygun entegrasyonu sağlanmıştır. Sonuç bölümünde ise, doğal aydınlatmanın farklı senaryolarla optimize edilmesi ve yapay aydınlatma desteği ile enerji tüketiminin minimize edilmesi hedeflenmiş, böylece sürdürülebilir ve enerji verimli bina tasarımı kapsamında önemli katkılar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Daylight analysis is becoming increasingly important for reducing energy consumption, enhancing visual comfort, and achieving sustainability goals through the effective use of natural light in building interiors. In this context, a comprehensive literature review was conducted to understand and optimize the role of daylight in building design. In the first chapter of the thesis, the aim and scope of the study, as well as the fundamental concepts of BIM (Building Information Modeling)-integrated daylight analysis, are presented. The second chapter addresses BIM-based building modeling and simulation methods within the theoretical framework, examining the effects of natural and artificial lighting on energy efficiency and sustainability, and provides a detailed evaluation of daylight standards and criteria applicable to educational buildings. In the third chapter, within the materials and methods section, BIM-based modeling was performed using the Faculty of Architecture building at Bursa Uludağ University as a case study, and daylight analyses were carried out using Revit Insight software. Different scenarios were developed to optimize daylight utilization within interior spaces as efficiently as possible. In the fourth chapter, the existing daylight performance was evaluated in accordance with relevant standards, and in areas where daylight was insufficient, appropriate artificial lighting integration was achieved using Dialux Evo software. In the conclusion, the optimization of natural lighting through various scenarios, together with artificial lighting support to minimize energy consumption, is presented, thus providing significant contributions to sustainable and energy-efficient building design.