Parametrik olmayan istatistik tekniklerinin işletme sorunlarına uygulanması
- Tez No: 98745
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞENESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
PARAMETRİK OLMAYAN İSTATİSTİK TEKNİKLERİNİN İŞLETME SORUNLARTNA UYGULANMASI ÖZET Bu çalışmada, parametrik olmayan istatistik teknikleri kullanılarak bir bankanın çalışanlarının iş verimliliklerini etkileyen unsurlardan ikisi ölçülmüştür. Bunlardan birisi, banka çalışanlarının mesai saatlerine uyumu ve diğeri de banka çalışanlarının motivasyonudur. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde, bu banka çalışanlarının mesainin sabah başlama saatine uyumlarının ve bunun seçilen bazı bazlara göre farklılaşıp farklılaşmadığının tespit edilmesi için parametrik olmayan istatistik testlerinden x2, Kolmogorof- Smirnof, Değişim Noktası, Mc Nemar testleri kullanılmıştır. Banka çalışanlarının bir işyerinde bulmayı istedikleri motivasyon faktörleri ile çalıştıkları bankada buldukları motivasyon faktörlerinin karşılaştırılması için de Wilcoxon T+ testi kullanılmıştır. Kullanılan testlerin sonucunda, bankadaki ilgili sorunlara ilişkin kurulan varsayımların parametrik olmayan istatistik tekniklerinin yardımıyla test edilebildiği gözlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
APPLICATIONS OF NONPARAMETRIC STATISTICAL TECNIQUES ON BUSINESS PROBLEMS SUMMARY In this study, by using nonparametric statistical techniques, two elements which effect the labour productivity of a bank' s personnel have been measured. One of them is the adaptation of bank personnel to working hours and the other one is the motivation of bank personnel. In order to determine the adaptation of bank personnel to the beginning of working day and also to determine if it differentiates for some chosen bases or not, the Chi-Square, the Kolmogorov-Smirnov, the Change-Point, the Mc Nemar Change tests of nonparametric nature have been used. To compare the motivation factors which the bank personnel require in an office and the motivation factors which they actually find in the bank, the Wilcoxon Signed Rank test has been used. As a result, it has been observed that hypotheses which are formed according to the situations can be tested with the help of nonparametric statistical techniques. vu