Keman icra tekniklerinin Türk müziği keman metotlarında kullanımı
Use of violin performance techniques in Turkish music violin methods
  1. Tez No: 987460
  2. Yazar: İHSAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, keman icra tekniklerinin, Türk müziği keman metotlarında kullanım durumunu saptamak üzerine oluşturulmuştur. Araştırmada, literatür taraması ve yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır. Bilimsel araştırmanın tümdengelim özelliğinden faydalanılarak keman çalgısının ortaya çıkış tarihinden bahsedilmiş, kemanın Türk müziğine girişinden ve Türk müziğindeki eğitim durumundan bahsedilmiştir. Araştırmanın ana konusu olan keman icra tekniklerinin, sağ (yay) ve sol el teknikleri olarak literatür taraması sonucu elde edilen bulguların açıklaması yapılmıştır. Daha sonra; bu icra tekniklerinin belirlenen Türk müziği keman metotlarındaki kullanım durumunun analizi yapılmıştır. Yani genelden özele inilerek bir bilimsel araştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırma metodu olarak, analiz metodu kullanılmıştır. Araştırmada analiz yapılacak Türk müziği keman icra teknikleri, üzerinde çalışma yapılacak metotlar ise Türk müziği keman metotları seçilmiştir. Bu metotlar; Kemani Zafiraki, Abdülkadîr Töre, Kemânî Eyyûbî Mustafa Sunar, Aydın Nafiz Oran, Aydın Özden, Vasfi Hatipoğlu ve Nurdan Gürtunca'ya ait olan Türk Müziği Keman metotlarıdır. Bu yazarlar yayınladıkları metotlarda belirlenen keman icra tekniklerini ne sıklıkla kullanmış, keman icra teknikleri kullanılmışsa ne kadar açıklanmış, metotlardaki eser ve etüt durumları nasıl kullanmış gibi sorular ve bu soruları destekleyen sorularla, veriler toplanmış, sınıflandırılmış ve analiz edilmiştir. Son bölümünde yapılan analizler ve karşılaştırmalar sonucunda, Türk müziği keman metotlarında kullanılan sağ ve sol el tekniklerinin açıklanması, ilgili alıştırma ve eserler ile desteklenme durumu tespit edilmiştir. İncelenen Türk müziği keman metotlarında sağ el tekniklerinden detaşe ve legato tekniklerinin temel ve yaygın biçimde kullanıldığı, buna karşılık tremolo, staccato, spiccato, martele, pizzicato, vibrato ve flajole gibi tekniklerin sınırlı düzeyde ele alındığı tespit edilmiştir. Sol el tekniklerinde ise basamak notası (çarpma) ve pozisyon değiştirme görece yaygınken, çift ses (çift tel), glissando, grup notaları (grupetto), mordan ve tril tekniklerinin metotlarda yeterince sistematik biçimde ele alınmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu yönüyle çalışma Türk müziği keman eğitiminde mevcut durumu ortaya koymakta ve ileride hazırlanacak metotlara yol gösterici nitelikte önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was designed to determine the use of violin performance techniques in Turkish music violin methods. The research utilized literature review and written sources. Utilizing the deductive nature of scientific research, the history of the violin instrument's emergence is discussed, the introduction of the violin to Turkish music, and its educational status in Turkish music are discussed. The findings obtained from the literature review are explained as right (bow) and left-hand techniques for violin performance techniques, the main subject of the research. Then, an analysis of the use of these performance techniques in the determined Turkish music violin methods is conducted. In other words, a scientific research technique is employed, going from general to specific. The research method used is analysis. Turkish music violin performance techniques were selected for analysis in the research, and Turkish music violin methods were selected as the methods to be studied. These methods are; These are Turkish Music Violin Methods by Kemani Zafiraki, Abdülkadîr Töre, Kemânî Eyyûbî Mustafa Sunar, Aydın Nafiz Oran, Aydın Özden, Vasfi Hatipoğlu, and Nurdan Gürtunca. Data were collected, classified, and analyzed by these authors, who asked questions such as how frequently they used the violin performance techniques identified in their published methods, how extensively they were explained if they were used, and how they utilized the pieces and etude situations in the methods, along with supporting questions. The final section, through analyses and comparisons, identifies the explanation of the right and left hand techniques used in Turkish music violin methods and their support with relevant exercises and pieces. It was determined that the right hand techniques of detache and legato are fundamental and widely used in the examined Turkish music violin methods, while techniques such as tremolo, staccato, spiccato, martele, pizzicato, vibrato, and flagole are only covered to a limited extent. While step notes (strikes) and position changes are relatively common in left-hand techniques, it was concluded that double notes (double strings), glissando, group notes (grupetto), mordant, and trill techniques are not systematically addressed in the methods. In this respect, the study reveals the current state of Turkish music violin education and offers important findings that will guide future methods.