İhracat pazarlamasında hedef pazarların belirlenmesi: Ampirik bir yaklaşımla yeni bir model önerisi
Determining target markets in export marketing: A new model proposal using an empirical approach
- Tez No: 987469
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası ticaret; azami ölçüde hazırlık, araştırma ve planlama gerektiren stratejik bir süreçtir. Bu sürecin uygulanabilir ve sürdürülebilir olması için bilgi, deneyim ve yönetimsel desteğin varlığı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, uluslararası hedef pazar seçimine yönelik anlaşılabilir, uygulanabilir, sürdürülebilir ve genellenebilir olmasını sağlayacak pratik yapılı bir model geliştirilmiştir. Bu bakımdan, karar verici ve araştırmacılara rehberlik edecek önemli bir katkıya sahiptir. Model, çok kriterli karar verme (ÇKKV) temeline dayalı bir analiz aracıdır. Araştırmanın üç temel amacı bulunmaktadır: a) kriter seçimi, b) hedef pazar seçimi, c) projenin pratik modellenmesi ile bir karar modelinin oluşturulması. Kriterler, Swara ve Lopcow yöntemleriyle ağırlıklandırılıp Cradis yöntemi ile sıralaması yapılmıştır. Pazar büyüklüğü, pazar büyümesi, yüksek derecede büyüyen pazarlar, ihracatçı ülkenin yıllar ve üç aylık dönemlere göre büyüme gösterdiği pazarlar önemli kriterler olarak belirlenmiştir. Bu kriterler beş farklı uzman değerlendirmesi ile Swara metodunda ağırlıklandırılırken, kriterlere ait ikincil veriler Lopcow metodu ile ağırlıklandırılarak karma sonuç elde edilmiştir. Sonuçların doğrulanması için 81 senaryo ile duyarlılık analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar Aroman, Mabac, Mairca ve CoCoSo yönemleri ile karşılaştırılarak Copeland birleştirme yöntemi ile bütünleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; önerilen modelin güvenilir olduğu kanıtlanmış ve hedef pazar olarak Tacikistan ve Kırgızistan birinci öncelikli pazarlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
International trade is a strategic process that requires maximum preparation, research, and planning. The availability of knowledge, experience, and managerial support is crucial for this process to be feasible and sustainable. In this study, a practical model has been developed to ensure that the selection of international target markets is understandable, applicable, sustainable, and generalizable. In this regard, it provides an important contribution that will guide decision-makers and researchers. The model is an analysis tool based on multi-criteria decision making (MCDM). The study has three main objectives: a) criterion selection, b) target market selection, and c) creating a decision model through practical modeling of the project. The criteria were weighted using the Swara and Lopcow methods and ranked using the Cradis method. Market size, market growth, highly growing markets, and markets where the exporting country has demonstrated growth over years and quarterly periods were identified as key criteria. These criteria were weighted in the Swara method with five different expert assessments, while secondary data related to the criteria were weighted using the Lopcow method to obtain a composite result. To validate the results, a sensitivity analysis was performed with 81 scenarios. The results obtained were compared with the Aroman, Mabac, Mairca, and CoCoSo. According to the findings, the proposed model has been proven to be reliable, and Tajikistan and Kyrgyzstan have been identified as the primary target markets.