Girişimci Suriyeli mülteci kadınların kimlik inşasının feminist ve kesişimsellik temelli analizi
Feminist and intersectionality based analysis of the identity construction of entrepreneurial Syrian refugee women
  1. Tez No: 987485
  2. Yazar: ECE DEVRİMAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONYEL OFLAZOĞLU DORA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Girişimcilik, ekonomik gelir elde etmek için başvurulan yöntemlerden biridir. Zorunlu göç sonrasında başvurulan girişimcilik ise hem tercih edilme nedenleri hem de süreç ve sonuçları açısından farklı biçimlerde şekillenmektedir. Mülteci kadınlar için ise girişimcilik, toplumsal cinsiyet rolleri ve ataerkil yapı tarafından yönlendirilen ve aynı zamanda kimliklerini de yeniden inşa etmelerine zemin hazırlayan bir süreci içermektedir. Bu çalışma Suriyeli mülteci kadınların girişimcilik deneyimlerini ve bu deneyimlerin kimlik inşası üzerindeki etkilerini feminizmin kesişimsellik yaklaşımı çerçevesinde incelemektedir. Nitel araştırma yöntemi ile yürütülen bu çalışmanın verileri Suriyeli mülteci kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Bulgular, girişimciliğin mülteci kadınlar için öncelikle ekonomik bağımsızlık sağlamanın bir yolu olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, kesişen 'mülteci, anne, kadın ve girişimci' kimliklerinin toplumsal cinsiyet rolleri ve ataerkil yapılar doğrultusunda şekillendiği ve kimlik inşasının bu çerçevede gerçekleştiği görülmektedir. Ayrıca çalışma, mülteci kadınların girişimcilik sürecinde toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan zorluklarla karşılaştıklarını ancak girişimciliğin ekonomik, bireysel, sosyal ve psikolojik açıdan güçlendirici etkiler sunduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, mülteci kadınların girişimcilik aracılığıyla hibrit kimlikler geliştirdikleri ve farklı aidiyet biçimlerini de deneyimledikleri görülmektedir. Cinsiyet eşitsizliği çerçevesinden bulgular, mülteci kadınların girişimcilik aracılığıyla toplumsal cinsiyet rollerini belirli ölçüde esnetebildiklerini ancak köklü bir dönüşüm yaratamadıklarını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, kadın mülteci girişimciliğinin kendine özgü deneyimler barındırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the methods employed to generate economic income. However, entrepreneurship undertaken following forced migration takes on different forms in terms of its motivations, processes, and outcomes. For refugee women, entrepreneurship constitutes a process shaped by gender roles and patriarchal structures while simultaneously providing a foundation for the reconstruction of their identities. This study examines the entrepreneurial experiences of Syrian refugee women and the effects of these experiences on identity construction within the framework of feminism's intersectionality approach. Conducted through a qualitative research method, the study is based on in-depth interviews with Syrian refugee women. The findings reveal that entrepreneurship primarily serves as a means of achieving economic independence for refugee women. However, the intersecting identities of“refugee, mother, woman, and entrepreneur”are shaped by gender roles and patriarchal structures, and identity construction occurs within this framework. The study also shows that although refugee women face challenges stemming from gender roles throughout the entrepreneurial process, entrepreneurship provides empowering effects in economic, individual, social, and psychological terms. Moreover, it is observed that refugee women develop hybrid identities and experience different forms of belonging through entrepreneurship. From the perspective of gender inequality, the findings indicate that refugee women are able to partially challenge traditional gender roles through entrepreneurship, yet they are unable to achieve a profound transformation. Accordingly, it is concluded that women's refugee entrepreneurship encompasses distinctive and unique experiences.