İmalat sanayinde tekstil ve konfeksiyon sektörleri için yapısal bir değerlendirme
Structural evaluation for textile and wearing sectors in manufacturing industry
  1. Tez No: 98753
  2. Yazar: MUSTAFA KORAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
vıı ÖZET Tekstil ve Konfeksiyon sektörleri yarattığı katma değer ve dış ticaret içindeki payı ile Türkiye'nin ekonomisinde ve sanayinde oldukça büyük öneme sahiptir. Bu iki sektörün seçilmiş göstergeler yardımıyla günümüzdeki durumunun bir analizini yapmak, yapısal özelliklerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde katma değer, çevirici güç, çalışan sayısı, sabit sermayeye ilaveler, üretim, satış ve dış ticaret değerleri doğrudan yada kendi aralarında anlam ifade edecek bazı oranlara dönüşüm yoluyla kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tekstil ve konfeksiyon sektörünün imalat sanayii içindeki yeri ortaya konulmaya çalışılmış, ikinci bölümde sektörlerin dış ticaret durumu ve dış ticaretinin seçilmiş bazı göstergelerle ilişkisi irdelenmiş, üçüncü bölümde sektörlerin yapısal göstergeler olarak belirlenen bazı değerlerin analizi ve yorumlarına yer verilmiş ve son bölümde üretim, satış ve katma değer verileri zaman serisi analizi teknikleri ve regresyon analizi yöntemiyle eğilimlerin ve özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY Textile and wearing industries in Turkey have great importance within the Turkish manufacturing industry and Turkish economy. These sectors have valuable share at value added and international trade within the Turkey's total production and international trade. In this study, projection of the textile industry's current situation and analysis of sectors' structure are aimed. Value added, gross additions to fixed assets during the year, capacity of power equipment, employment and payments are selected as the indicators of the industry for structural analysis. These data are transformed into information by using mathematical and statistical methods. Some structural properties and correlation between selected indicators are derived as a result of this study. Where the textile and wearing industries' performance is strongly effected from the monetary trend in the economy on the international base. ?X»¥ÖKSEKO0Rt;i İM MiKuu/ W&urfWOAS'*' On.tt tuna"? *