TRC2 bölgesinde kadın yoksulluğunun nedenleri: Sosyo-ekonomik bir araştırma
Causes of female poverty in the TRC2 region: A socio-economic study
- Tez No: 987533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Ekonomi, Sociology, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin TRC2 bölgesinde yaşayan kadınların yoksullukla olan ilişkisini sosyo- ekonomik bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Kadın yoksulluğu, çok boyutlu bir olgudur. Bu amaçla TRC2 bölgesinde yer alan Şanlıurfa ve Diyarbakır kentlerinin merkez ilçelerinde yaşayan kadınların yoksulluğunun bölge dinamikleri ile ilişkisi kuramsal ve olgusal düzeyde incelenmiştir. Çalışmada karma yöntem tercih edilerek nitel ve nicel veri toplama teknikleri birlikte kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Solak ve Göregenli (2009)'un geliştirdikleri ölçek kullanılmıştır. Nicel aşamada, TRC2 bölgesinde basit tesadüfi örneklem tekniğiyle seçilen 301 kadınla yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyodemografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem t-test analizi, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde non-parametrik Kruksal Wallis-H analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizler alfa=0,05 seviyesinde uygulanmıştır. Nitel aşamada ise TRC2 bölgesinde yaşayan 20 kadınla yapılan derinlemesine mülakatlar aracılığıyla, yoksulluğun bireysel anlatıları ve deneyimsel boyutu derinlemesine analiz edilmiştir. Yapılan ölçekler doğrultusunda yapısal atıflar (3,77) ile yüksek ortalamalarla öne çıkarken, bireyci atıfların (2,54) ile daha düşük kaldığı gözlemlenmiştir. Katılımcılar kadın yoksulluğunu bireysel yetersizliklerin yanında yapısal eşitsizliklerle de ilişkilendirmiştir. Bunun yanında işsizlik, düşük gelir; Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis analizi sonuçlarına göre, asgari ücret ve altında gelir beyan eden kadınlar, daha yüksek gelir grubundaki kadınlara kıyasla yoksulluk algısında anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir (p<.05). Eğitim seviyesi arttıkça yoksulluk algısının azaldığını gösteren negatif korelasyon bulunmuştur (r= –.42, p<.01). Sonuç olarak, bu çalışmada kadın yoksulluğu yalnızca bireysel çaba ve mikro düzeyli sosyal yardımlarla çözülebilecek bir sorun olarak değil, toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan, bütüncül kamu politikaları ve bölgesel kalkınma stratejileri ile ele alınması gereken toplumsal bir mesele olarak değerlendirilmiştir. Araştırma, hem akademik literatüre katkı sunmakta hem de kadın yoksulluğuna yönelik sosyal politika geliştirme süreçlerine rehberlik edecek öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship of women with poverty in Turkey's TRC2 region from a socio-economic perspective. Women's poverty is a multidimensional phenomenon. For this purpose, the relationship between the poverty of women living in the central districts of Şanlıurfa and Diyarbakır in the TRC2 region and the dynamics of the region has been examined at both theoretical and empirical levels. A mixed-methods approach was adopted, combining qualitative and quantitative data collection techniques. As a data collection tool, the scale developed by Solak and Göregenli (2009) was used. In the quantitative stage, face-to-face surveys were conducted with 301 women selected by simple random sampling in the TRC2 region, and the obtained data were analyzed using SPSS-27 software. A frequency table was created for sociodemographic questions. To observe the differences in group means of the variables, independent samples t-test analysis was used for variables with two groups, and the non-parametric Kruskal-Wallis H analysis was applied for variables with three or more groups. Pearson correlation analysis was employed to determine the direction and strength of the relationships between scales. All analyses were conducted at the α = .05 level. In the qualitative stage, through in-depth interviews conducted with 20 women living in the TRC2 region, the individual narratives and experiential dimension of poverty were analyzed in detail. According to the results, structural attributions (M = 3.77) stood out with higher means, while individual attributions (M = 2.54) remained lower. Participants associated women's poverty not only with individual deficiencies but also with structural inequalities. In addition, unemployment and low income were significant: according to the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis analyses, women who declared income at or below the minimum wage showed significantly different poverty perceptions compared to women in higher income groups (p < .05). A negative correlation was found indicating that as the level of education increased, poverty perception decreased (r = –.42, p < .01). As a result, this study considers women's poverty not merely as a problem that can be solved through individual efforts and micro-level social aid, but as a social issue that needs to be addressed through holistic public policies and regional development strategies based on gender equality. The research contributes to the academic literature and includes suggestions that will guide the processes of developing social policies against women's poverty.