Istatistik kaygısı ölçeklerinin güvenirlik genelleme meta-analizi
Reliability generalization meta-analysis of statistical anxiety scales
  1. Tez No: 987539
  2. Yazar: EMİNE ÖREN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada istatistik kaygısı ölçeklerine ait genel bir güvenirlik değeri elde etmenin yanında her bir istatistik kaygısı ölçeği için genel güvenirlik değeri oluşturmak amaçlanmıştır. Ayrıca istatistik kaygısı ölçeklerinin güvenirlik değerinin çeşitliliğini meydana çıkarmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Web of Science, ERIC, Scopus ve Google Scholar veri tabanları belirli kriterlere göre taranmış ve 85 Cronbach alfa katsayısına ulaşılmıştır. Elde edilen alfa katsayılarına nicel bir yöntem olan meta-analiz çalışması kapsamında güvenirlik genellemesi analizi uygulanmıştır. Dönüşüm formülü uygulanan alfa katsayılarının rastgele etkiler modeli altında ortalama değeri .927(95% GA:.917-.937) olarak bulunmuştur ve bulgular istatistiksel olarak anlamlıdır(p<.01). Ayrıca her bir istatistik kaygısı ölçeğinin ortalama alfa değeri STARS için .931(95% GA:.917-.942), SAS için .917(95% GA:.898-.933), SAS-10 için .918(95% GA:.896-.959) ve WAESTA için .951(95%:.941-.960) olarak hesaplanmıştır. Bunun yanında birden fazla alt ölçekten oluşan (STARS, SAS) istatistik kaygısı ölçeklerinin alt ölçekleri için yapılan güvenirlik genellemesi analizi sonucunda tüm alt ölçekler oldukça güvenilir(>.70) bulunmuştur. Alfa katsayılarındaki çeşitliliği ortaya çıkarmak için Analog-ANOVA ve meta-regresyon analizleri yürütülmüştür. Elde edilen bulgular ışığında ölçek türlerinin ortalama güvenirlik değerini istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği görülmüştür(p<.01). Ayrıca meta-regresyon bulgularına göre ölçek puan ortalaması ve standart sapma değeri arttıkça istatistik kaygısı ölçeklerinin güvenirlik katsayısı da artmaktadır. Sonuç olarak istatistik kaygısı ölçekleri farklı kültürlerde ve örneklemlerde kullanıldığında güvenilir ölçümler yapılabileceği ve farklılıkların kaynağının ortaya çıkarılabileceği çıkarımı yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, in addition to obtaining a reliability value for the statistical anxiety scales, it was aimed to reveal a overall reliability value for each statistical anxiety scale. It was also aimed to reveal the variability of the reliability value of statistical anxiety scales. For this purpose, Web of Science, ERIC, Scopus and Google Scholar databases were searched according to certain criteria and 85 Cronbach's alpha coefficients were obtained. Reliability generalization analysis was applied to the obtained alpha coefficients within the scope of meta-analysis, which is a quantitative method. The average value of the alpha coefficients using transformation under the random effects model was .927(95% CI:.917-.937) and the findings were significant(p<.01). In addition, the average alpha value of each statistical anxiety scale was calculated as .931(95% CI:.917-.942) for STARS, .917(95% CI:.898-.933) for SAS, .918(95% CI:.896-.959) for SAS-10 and .951(95% CI:.941-.960) for WAESTA. In addition, as a result of the reliability generalization analysis for the subscales of the statistical anxiety scales consisting of more than one subscale (STARS, SAS), all subscales were found to be highly reliable(>.70). Analog-ANOVA and meta-regression analyses were conducted to reveal the variability in alpha coefficients. According to the findings, scale types significantly affect the average reliability value(p<.01). In addition, according to the meta-regression findings, the reliability coefficient of the statistical anxiety scales increases as the scale mean score and standard deviation value increases. As a result, it can be concluded that when statistical anxiety scales are used in different cultures and samples, reliable measurements can be made and the source of differences can be revealed.