Günümüzde preoperatif ultrasonografi ve ince iğne aspirasyon biyopsisinin tiroid ameliyatlarını yönlendirmedeki rolü
The role of preoperative ultrasonography and fine needle aspiration biopsy in directing thyroid surgery today
- Tez No: 987541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL OSKAY KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu retrospektif çalışmada Ocak 2010 ile Aralık 2013 tarihleri arasında S.B Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde opere edilen 342 hastanın preoperatif USG ( tek nodul veya multi nodul, dominant nodulun çapı ve karakteri) ve biyopsi sonuçları ile yapılan ameliyat tipi ve post operatif patoloji sonuçlarını değerlendirdik. Bu değerlendirme ile preoperatif USG ve İİAB ile nodulun malignensi riskini; tanımlanan malignite kriterlerinin isabet oranını ve ayrıca bu tetkiklere göre alınan ameliyat tipi kararlarının postoperatif patoloji sonucuna göre doğruluğunu araştırmayı amaçladık
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, preoperative USG (diameter and character of single nodule or multi-nodule, dominant nodule and character of the dominant nodule) and biopsy results of 342 patients who were operated in the General Surgery Clinic of the Ministry of Health Diskapi Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2010 and December 2013,with the type of surgery and post-operative pathology results performed. With this evaluation, the risk of malignancy of the nodule with preoperative USG and FNAB; We aimed to investigate the hit rate of the defined malignancy criteria and the accuracy of the surgery type decisions made according to these examinations according to the postoperative pathology result.