Factors influencing employee turnover in the IT sector
IT sektöründe çalışanların işten ayrılış sebepleri
  1. Tez No: 987588
  2. Yazar: ŞİFA TUTLÜBÜK PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKİN ERHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
İşten Ayrılma Oranı, özellikle bilgi teknolojileri (BT) gibi hızla gelişen ve rekabetçi sektörlerde,kuruluşların çözmeye çalıştığı en temel sorunlardan biridir. Makine öğrenimi tekniklerini kullanarak, BT sektörü çalışanları arasında sirkülasyon isteğini etkileyen faktörleri belirlemek ve tahmin etmek bu çalışmanın amacıdır. Bu amaçla, anket hazırlanarak yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, iş deneyimi, önceki işveren sayısı, iş tatmini, beklenen aylık gelir ve iş-yaşam dengesi gibi değişkenleri içeren bir veri seti hazırlanmıştır. Bu çalışma için en çok tercih edilen tahmin modelleri literatürde araştırılmış ve sonucunda 6 model belirlenmiş ve kullanılmıştır. Bu modeller Random Forest, LightGBM, XGBoost, CatBoost, Destek Vektör Makineleri ve baz model olarak Lojistik Regresyon'dur ve modeller, daha önce benzer çalışmalarda başarılı olmuş modellerdir. Bu teknikler, işten ayrılma niyetini tahmin etmede ne kadar etkili olduğunu görmek için performans açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, bu tekniklerin doğru ve kapsamlı analizler sağladığını göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, makine öğrenimi yaklaşımlarının, özellikle de topluluk yaklaşımlarının, stratejik insan kaynakları (İK) karar alma süreçlerini destekleyebileceğini göstermektedir. Bu yöntemler, çalışan sirkülasyonuna katkıda bulunan temel faktörleri belirleyerek hızlı müdahale olanağı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Employee turnover is one of the most important problems that organizations face, especially in rapidly developing and competitive sectors such as information technology (IT). This study aims to employ machine learning techniques to identify and predict the factors affecting turnover intention among IT sector employees. For this objective, a data set was gathered with a survey, including questions such as age, gender, marital status, educational status, work experience, job satisfaction, expected monthly income, and work-life balance. After literature research, the six widely used machine learning algorithms are determined and used to examine the dataset and develop predictive models. The models are Random Forest, LightGBM, XGBoost, CatBoost, Support Vector Machine, and Logistic Regression, which also served as the baseline. These models, which have been used in previous similar research context, are applied to formed datasets and are compared in terms of their performance to see how effective they are in predicting turnover intention. According to result of the study, these techniques enable meaningful analyses. Machine learning approaches, particularly community approaches, can assist in the decision-making process of strategic human resource management (HRM). The results help to identify key factors contributing to employee turnover, enabling rapid intervention in IT sector.