Yetişkinlerin çocukluk çağı yaşantılarına ve maddi kaygılarına göre çalışma iradesinin ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of adults' work volition and happiness levels according to their childhood experiences and financial anxiety
- Tez No: 987635
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerin çalışma iradesinin ve mutluluk düzeylerinin çocukluk çağı yaşantılarına, maddi kaygılarına, cinsiyetine, yaşına ve eğitim düzeyine göre anlamlı bir düzeyde farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan yaşları 22 ile 65 arasında değişen 400 kişi oluşturmuştur. Katılımcı grubuna ulaşmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada gerekli verileri elde etmek için“Çocukluk Yaşantıları Ölçeği”,“Maddi Kaygı Ölçeği”,“Çalışma İradesi Ölçeği”,“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, MANOVA-Wilks Lambda(λ) Testinden ve MANOVA Pillai's Trace (V) Testinden yararlanılmıştır. Ayrıca, betimsel analizler yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çocukluk döneminde olumsuz aile yaşantısı yüksek ya da düşük düzeyde olan yetişkin bireylerin çalışma iradesi düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, çocukluk döneminde olumsuz okul yaşantıları ve olumsuz kişisel-sosyal yaşantıları yüksek düzeyde olan bireylerin çalışma iradesi düzeyleri düşük çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda, çocukluk döneminde olumsuz aile yaşantıları, olumsuz okul yaşantıları ve olumsuz kişisel-sosyal yaşantıları yüksek düzeyde olan bireylerin mutluluk düzeyleri düşük çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda, maddi kaygıları yüksek düzeyde olan bireylerin çalışma iradesi ve mutluluk düzeyleri düşük çıkmıştır. Yaşa göre yetişkinlerin çalışma iradesi değişmezken; yaş düzeyi arttıkça mutluluğun da arttığı bulunmuştur. Cinsiyete ve eğitim düzeyine göre yetişkin bireylerin çalışma iradesi ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonuçları alanyazın doğrultusunda tartışılarak, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study examined whether the work volition and happiness levels of adult individuals differ significantly according to their childhood experiences, financial concerns, gender, age and education level. The study sample consisted of 400 individuals aged between 22 and 65, residing in various cities across Turkey. An convenience sampling method was used to reach the participant group. The following instruments were utilized to collect the study data:“The Childhood Experiences Scale”,“The Financial Anxiety Scale”,“The Work Volition Scale”,“The Oxford Happiness Questionnaire – Short Form”and“Personal Information Form”. The MANOVA – Wilks' Lambda (λ) Test and the MANOVA – Pillai's Trace Test were employed for data analysis. Descriptive analyses were also conducted. The findings of the study indicated that there was no significant difference in the level of work volition between adult individuals who reported high versus low levels of adverse family experiences during childhood. However, individuals with high levels of negative school experiences and adverse personal-social experiences during childhood were found to have low levels of work volition. Furthermore, individuals with high levels of adverse family, school, and personal-social experiences during childhood reported lower levels of happiness. The study results also indicated that individuals with high levels of financial anxiety exhibited lower levels of work volition and happiness. Despite the absence of any differences in work volition according to age, it was observed that levels of happiness increased with increasing age. The study results also indicate that there were no significant differences in work motivation and happiness levels among adults based on gender and education level.