Türkiye'de kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi ve Turban Turizm A.Ş. örneği
Privatization of national economic iniatives in Turkey and Turban Tourism joint stock company
  1. Tez No: 98764
  2. Yazar: İLHAN DEVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER MET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Özelleştirme, ülkemizin ve diğer dünya devletlerinin büyük bir bölümünün, serbest piyasa ekonomisi içerisinde ekonominin yeniden yapılandırılması programı dahilinde uyguladıkları istikrar ve rasyonelleştirme politikalarının çok önemli bir aracıdır. Diğer yandan özelleştirme, birçok bilim dalı ile yakından ilgili olmakta ve bazı bilim dalları da dolaylı olarak özelleştirme faaliyetlerini etkilemektedir. Gerçekten özelleştirmenin, işletme, yönetim, ekonomi, hukuk, politika, hatta iletişim ve sosyoloji bilimleri ile iç içe olduğunu görmek mümkündür. Bu sebeple özelleştirmenin ekonomik yapının değişiminde kullanılan tek araç olmadığı, ekonominin yeniden yapılandırılmasında daha pek çok aracın birbirini tamamlayacak ve kuvvetlendirecek biçimde kullanılmasının gerektiği kuşkusuzdur. Bu bakımdan özelleştirmenin yanısıra diğer ekonomik araçlarla, mali, sosyal ve hukuki araçları yeterince ve başarılı bir şekilde uygulamaya koymak gerekmektedir. Özelleştirmenin ülke gelişimindeki bu derece önemli konumu, bu çalışmanın gereği ve önemi bakımından oluşturulmasını teşvik etmiştir. Amaç ülkemizin en önemli ekonomik araçlarından biri olan özelleştirme hakkında genel bilgi vererek, KİT'ler ile özelleştirme arasındaki bağı vurgulamak ve bir KİT olan Turban Turizm A.Ş.'nin özelleştirme çalışmalarının değerlendirmesini yapmaktır. Bu çalışmada özelleştirme ve KİT'ler hakkında temel ve güncel bilgiler 1. bölümde verilmiştir. 2. Bölümde ise Turizm ile kamu bağlantısı kurularak, bir KİT olan Turban Turizm A.Ş. ile ilgili geniş bilgiler verilmiş ve özelleştirilmesinin her aşaması incelenerek değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Turban Turizm A.Ş'nin özelleştirilmesi ve özelleşme sonrası durumu incelenmiştir. Özellikle Akçay Tatil Köyü işletmesinin özelleşmesi model olarak örnek alınmıştır. Sonuç bölümde ise, özelleştirmenin ve Turban Turizm A.Ş.'ni mevcut uygulamaları değerlendirilerek bundan sonraki özelleştirme çalışmalarına yön verecek tespitler yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization is an important means of stabilization and rationalization policies carried out by our country and many of the other countries in free market economy with in the reorganization programme of the economy. On the other hand, privatization is closely related with many sciences and some sciences affect privatization indirectly. It is really possible to see that privatization is interconnected with these sciences: management, administration, political economy juripurdence, politics, and even with communication and socaiology. Therefore, there is no doubt that privatization isn't the only means used in the change of economic structure, and that many other mecuns are needed to be used in such a way that they support and complete each other. In this respect; in addition to privatization, it is necessary to carry out othereconomic means, financial, social andjuridical means sufficiently and successfully. The significance of privatization in the development of the country has encouraged this study to be carried out from the points of necessity and significance. The purpose is to give general information about privatization as one of the economic means of our country, to stress on the relation between National Economic Iniatives (KIT) and privatization, and to evaluate the privatization of Turban Tourism Joint Stock Company as KIT. In this study, basic and recent information about privatization and KITs is given in the first chapter, And in the second chapter, there established relation between the public and tourism and large quantity of knowledge of the Turban Tourism as a KIT is given, and the privatization of Turban is investigated at every stages., And especially the privatization of, Akçay Turban Holiday Village is taken as a model study: And in the third chapter, Privatization of Turban Tourism Joint Stock Company and, after Privatization of Turban is check. And as for the last chapter; the existing operations of privatization and Turban Tourism Joint Stock Company are evaluated and some fixations to direct privatization studies after this one have been setted.