Farklı eğitim modellerinin çocukların boş zaman eğitim düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi: Başka bir okul mümkün (BBOM) örneği
An examination of the impact of different educational models on children's lifestyle education levels: The example of another school possible (BBOM)
- Tez No: 987641
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MUNUSTURLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, farklı eğitim modellerine sahip iki ilkokulda öğrencilerin boş zaman kavramını algılama biçimlerini, boş zaman eğitimi farkındalıklarını ve beraberinde boş zaman eğitimi bileşenlerine yönelimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2023- 2024 Eğitim Öğretim yılında Ankara ilinde bulunan Meraklı Kedi İlkokulu ve Ömer Halisdemir İlkokulu'nun dördüncü sınıf öğrencileri, bu öğrencilerin ebeveynleri ve öğretmenleriyle yürütülmüştür. Nitel araştırma yöntemi benimsenerek oluşturulan çalışma durum araştırması deseni ile yürütülmüştür. Veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Kodlama ve temalaştırma süreci MAXQDA 24 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, veriler içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi sonucunda öğrencilerden 43, ebeveynlerden 50, öğretmenlerden 79 kod ortaya çıkarılmış ve kodlar boş zaman eğitimi bileşenleri teması çerçevesinde toplanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin boş zamanı algılama ve değerlendirme biçimlerinin, eğitim gördükleri okulun pedagojik yaklaşımıyla yakından ilişkili olduğu görülmüştür. Meraklı Kedi İlkokulu öğrencileri boş zamanı üretkenlik, keşif ve bireysel gelişim fırsatı olarak değerlendirirken; Ömer Halisdemir İlkokulu öğrencileri daha çok oyun ve dinlenme süreci olarak tanımlamıştır. Sonuç olarak, boş zaman eğitiminin çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimini destekleyen önemli bir alan olduğu, bu nedenle ilkokuldan itibaren yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the ways in which students in two primary schools with different educational models perceive the concept of leisure, their awareness of leisure education, and their orientations toward the components of leisure education. The research was conducted during the 2023–2024 academic year with fourth-grade students, their parents, and teachers from Meraklı Kedi Primary School and Ömer Halisdemir Primary School in Ankara, Türkiye. A qualitative research method was adopted, and the study was designed within the framework of a case study. Semi-structured interviews were employed as the data collection technique. The processes of coding and thematic analysis were carried out using the MAXQDA 24 software package, and the data were analyzed through content analysis. As a result of the analysis of the interviews, 43 codes from students, 50 codes from parents, and 79 codes from teachers were identified and organized under the overarching theme of the components of leisure education. The findings revealed that students' perceptions and practices regarding leisure were closely related to the pedagogical approaches of the schools they attended. While the students of Meraklı Kedi Primary School perceived leisure as an opportunity for productivity, exploration, and personal development, the students of Ömer Halisdemir Primary School predominantly defined leisure as a period for play and relaxation. In conclusion, the study highlights that leisure education constitutes a crucial domain that supports children's social, emotional, and cognitive development, and therefore, it should be systematically structured starting from the primary school level.