Wechsler yetişkinler için zeka ölçeği gözden geçirilmiş formu (WAIS-R) sözcük dağarcığı alt ölçeği Türkiye standardizasyonu -ön çalışma
Wechsler adult intelligence scale-revised (WAIS-R) vocabulary subtest Turkey standardization -pilot study
  1. Tez No: 98777
  2. Yazar: BANU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Psikolojik değerlendirme sürecinde kullanılan ölçme aracından doğru bilgiler elde etmenin en önemli koşulu, o ölçme aracının, kullanıldığı kültüre uyarlanmış olmasıdır. Bu araştırmada, daha önce Amerika'da geliştirilmiş olan Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu Sözcük Dağarcığı alt ölçeğinin ülkemiz normlarının belirlenmesine yönelik standardizasyon çalışmasına temel olacak bilgilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla veriler, Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu'nun Türkçe'ye çevrilmiş hali uygulanarak, 16-70 yaş arası üç farklı sosyoekonomik düzeyden 67 kadın ve 67 erkek olmak üzere toplam 134 kişilik bir ömeklemden toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde varyans analizi tekniği; ölçeğin güvenirliğinin hesaplanması için iki yarım test yöntemi kullanılmış ve Cronbach Alfa katsayıları elde edilmiştir, ölçeğin iç yapısı ile ilgili olarak, alt testler arası korelasyonlar bulunmuştur. Tüm bu çözümlemeler sonunda, ölçeğin sözcük dağarcığı alt ölçeği için 35 maddelik bir liste elde edilmiştir. Varyans analizi sonucu, sözcük dağarcığı alt ölçeği ham puanları üzerinde yalnızca sosyoekonomik düzey temel etkisinin anlamlı olduğu görülmüştür. WAIS-R'ın sözcük dağarcığı alt ölçeğinin yanı sıra, sözel bölüm, performans bölümü ve tüm ölçekten elde edilen güvenirlik katsayıları oldukça yüksek bulunmuştur. Ölçeğin iç yapısı 94ile ilgili bilgi elde etmek amacıyla hesaplanan alt ölçekler arası korelasyon katsayılarının da anlamlı olduğu belirlenmiştir. Sözcük dağarcığı alt ölçeğinden alınan ham puanlar, ortalaması 10 ve standart sapması 3 olan standart puanlara çevrilmiştir. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY A psychological test should have the scientific adaptation and standardization studies done before it is used in a culture other than it had been originally constructed for. The objective of this study was to gather data for the pilot study on the Vocabulary Subtest of the Wechsler Adult Intelligence Scale-Revised. The Turkish translation of WAIS-R was administered to 134 adults (67 females and 67 males) from three socioeconomic groups between 16-70 years of age. In the analyses of the data, analysis of variance and split half reliability techniques were used and Cronbach Alpha coefficient was calculated. In addition, the intercorrelations were computed. The results of the analysis of variance indicate that the main effect of socioeconomic status was statistically significant. Both the Cronbach Alpha coefficient and intercorrelations were very high and statistically significant, 96indicating that the internal consistency of the Vocabulary subtest of the Turkish WAIS-R is high. In the light of the findings, suggestions that may contribute to the standardization studies in the future were made. 97