Anadili olarak Türkçenin öğretimine tarihsel bir bakış
A Historical look to the education of Turkish as a mother tongue
- Tez No: 98778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
15J ÖZET İnsanın dünyadaki yerini ve değerini belirleyen; dildir. Dilsel beceriler bireyin öteki varlıklarından ayrı olan yaratılışına, düşünme becerisine, yapıcılığına sıkı sıkıya bağlı bir konudur. Kültürün ve uygarlığın önemli bir parçası ve aracı olan dil bireyin içinde yaşadığı toplumun etkin bir üyesi olmasını sağlar. Bu etkinlik, bireyin dilini etkili kullanmasıyla doğru orantılıdır. Toplumsal yaşam, insanların başkalarıyla bildirişimde bulunmasını zorunlu kılar. Karşımızdaki insanla konuşurken iyi bir söyleşi biçiminin ortaya konamaması iletişimde kopukluğun doğmasına neden olur. Anadili eğitimi, bireyin hem bildirim yetisini hem de düşünme ve değerlendirme yetisini geliştirmelidir. Ülkemizde anadili eğitimi ne yazık ki olması gereken bir düzeyde değildir. İlkokuldan yükseköğretime dek öğretim izlencelerinde Türkçe derslerine yer verilmesine karşın, anadili olarak Türkçe'nin tam olarak bilinmemesinden kaynaklanan duygu ve düşüncelerin anlatımındaki yetersizlik ve yanlış kullanım göze çarpmaktadır. Gelişen teknolojiye paralel olarak Türkçe öğretiminde kullanılacak yöntem ve araçların, öğrencinin dikkatini uyanık tutma, anımsamasını, ipuçlarını kolayca yakalamasını ve öğrenme işine bireysel olarak katılımını sağlama gibi işlevleri olmalıdır. Anadili eğitiminden beklenen, öğrencilerin hepsinin istenilen hedeflere ulaşması ve herkesin tam olarak öğrenmesidir. Anadili yaşamı anlamanın ve anlatmanın belki de tek yoludur. Bu nedenle anadili eğitimini önemsememek, yaşamı önemsememekle eşdeğerdir. Anadili eğitimindeki yetersiz koşulları yok ederek çağdaş eğitim sisteminin bütün gereklerini yerine getirmek en büyük görev kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
158 SUMMARY Language indicates the worth and the situation of human-beings on the world. Linguistic skill is closely related to the subject of individual'screation, thinking abilty and çonstructiveness which are different from other creatures.Lunguage, wihich is an important part and means of culture, provides the opportunuty for an individual as to be an active member of its own society. This activeness is directly related to the individual's active usage of its own language. Social life forces people to communicate with other people. Using an unsuitable style when communicating with other people, causes serious gaps. Eduction of mother tongue, has to improueboth the ability of declaration and both thinking and evalvation abilities. Unfortunately, in our country, the level of mother tongue education is not at the some level of it must be. In spite of the fact that in our curriculum inuolues Turkish lessons, from primary school to high schools, misuse and insufficiency can easily be observed in expression of emotions and thoughts. In accordance with the developing technology, tlte system and means of the Turkish education must have some functions like that to keep vigilant the attention of the student, to help easy recalling and catching clues and to make the individual as the active part of the. education process. It is expecting from the education of mother tongue that every student must reach target and precise education of all students. Mother tongue may the only way of understanding and expressing of life. Because of that reason there is no difference between the underrating of mother tongue and underrating of life. Removing insufficient conditions in the process of mother tongue education, to cary out all necessities of modern education must be regarded as the only duty. «ftMKtrrwjtjW»