Sıçanlarda monosodyum glutamat kaynaklı testis toksisitesi üzerine tannik asitin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of tannic acid on monosodium glutamate-induced testicular toxicity in rats
- Tez No: 987775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Erkek kısırlığı dünya çapında yaygınlaşması beklenen en önemli sağlık sorunlarından biri olarak biliniyor. Bu tez çalışması, erkek sıçanlarda monosodyum glutamat (MSG) kaynaklı erkek üreme sistemi bozukluklarına karşı Tannik asitin (TA) antioksidan rolünü araştırmak üzere tasarlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, sıçan erkek üreme sisteminde MSG'nin neden olduğu SOD, CAT, GPX, GST, GR enzim aktiviteleri, GSH ve MDA seviyelerindeki değişim araştırılmış ayrıca Sod, Cat, Gpx, Gst ve Gr gen ekpresyonlarındaki değişiklik incelenmiştir. Ayrıca inflamasyon yolağı üzerindeki etkileri incelemek için IL-6, Tnf-a, Nf-kb, Cox2, Inos, Foxo1 ve Foxo3 genlerinin ve üreme fonksiyonları üzerindeki etkileri incelemek için de Dazl, Amh, Ddx4 genlerinin ekspresyon seviyelerindeki değişim araştırılmıştır. Bulgular: Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre, MSG uygulaması testis dokusunda malondialdehit (MDA) düzeylerinde anlamlı artışa, glutatyon (GSH) düzeylerinde ise azalmaya yol açmıştır. Ayrıca antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT, GPX, GST, GR) MSG grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde düşmüştür. MSG uygulaması iNOS ve 8-OHdG düzeylerinde artışa neden olarak oksidatif ve nitrozatif stresin arttığını göstermiştir. Moleküler düzeyde yapılan analizlerde, MSG grubunda IL-6, Tnf-α, Cox-2 ve Nf-kb gibi proinflamatuvar genlerin ekspresyonu anlamlı şekilde artarken, Foxo1 ve Foxo3 gibi oksidatif stres regülasyonunda rol alan genlerin ekspresyonu azalmıştır. Ayrıca Dazl, Ddx4 ve Amh gibi üreme ile ilişkili genlerin ekspresyonu da MSG grubunda azalma göstermiştir. Buna karşın TA uygulaması, MSG'nin neden olduğu bu olumsuz değişimleri önemli ölçüde düzeltmiştir. TA verilen grupta oksidatif stres belirteçleri azalmış, antioksidan enzim aktiviteleri artmış, inflamatuvar gen ekspresyonları baskılanmış ve üreme genlerinin ekspresyon düzeyleri yeniden yükselmiştir. Sonuç: Bu çalışma, monosodyum glutamatın (MSG) sıçan testis dokusunda oksidatif stres, inflamasyon ve gen ekspresyon bozuklukları yoluyla toksisiteye neden olduğunu; buna karşılık tannik asidin (TA) bu zararlı etkileri önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Tez çalışmamız MSG erkek üreme sisteminde oksidatif stres, inflamasyon ve genetik düzeyde bozulmalara yol açarken; TA bu toksik etkileri önleyici yönde etki göstermiştir. Bu bulgular, TA'nın MSG kaynaklı testis toksisitesine karşı potansiyel bir doğal koruyucu ajan olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Male infertility is known as one of the most important health problems that is expected to spread worldwide. This thesis study was designed to investigate the antioxidant role of Tannic acid (TA) against male reproductive system disorders caused by monosodium glutamate (MSG) in male rats. Method: This study investigated MSG-induced changes in SOD, CAT, GPX, GST, and GR enzyme activities, GSH, and MDA levels in the male rat reproductive system. We also examined changes in Sod, Cat, Gpx, Gst, and Gr gene expression. We also examined changes in the expression levels of IL-6, Tnf-a, Nf-kb, Cox2, Inos, Foxo1, and Foxo3 genes to investigate their effects on the inflammatory pathway, and Dazl, Amh, and Ddx4 genes to investigate their effects on reproductive function. Findings: According to the data obtained from the application, MSG administration led to a significant increase in malondialdehyde (MDA) levels and a decrease in glutathione (GSH) levels in testicular tissue. Additionally, antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GPX, GST, GR) decreased significantly in the MSG group compared to the control group. MSG administration caused an increase in iNOS and 8-OHdG levels, indicating increased oxidative and nitrosative stress. Molecular analyses showed that the expression of proinflammatory genes such as IL-6, Tnf-α, Cox-2, and Nf-kb increased significantly in the MSG group, while the expression of genes involved in oxidative stress regulation such as Foxo1 and Foxo3 decreased. Furthermore, the expression of reproduction-related genes such as Dazl, Ddx4, and Amh decreased in the MSG group. In contrast, TA administration significantly ameliorated these negative changes caused by MSG. In the TA group, oxidative stress markers decreased, antioxidant enzyme activities increased, inflammatory gene expressions were suppressed and the expression levels of reproductive genes increased again. Results: This study demonstrated that monosodium glutamate (MSG) causes toxicity in rat testicular tissue through oxidative stress, inflammation, and gene expression disturbances, while tannic acid (TA) significantly mitigated these harmful effects. Our thesis study demonstrated that while MSG causes oxidative stress, inflammation, and genetic alterations in the male reproductive system, TA prevented these toxic effects. These findings suggest that TA may be considered a potential natural protective agent against MSG-induced testicular toxicity.