Majör abdominal cerrahi geçiren hastalarda akciğere intraoperatif uygulanan mekanik gücün postoperatif pulmoner komplikasyonlarla ilişkisi
Correlation between mechanical power and postoperative pulmonary complications in patients undergoing major abdominal surgery
- Tez No: 850485
- Danışmanlar: UZMAN ARİF TİMUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Postoperatif pulmoner komplikasyon (PPK) terimi, cerrahi ve anestezi sonrası solunum sistemi üzerindeki herhangi bir etkisi olan komplikasyonları ifade eder. Mekanik güç, solunum cihazları tarafından oluşturulan ventilasyon hareketlerinin akciğer dokusuna aktarılan enerjisinin nicel bir ölçüsüdür ve akciğerlerdeki potansiyel hasar riskini değerlendirmede önemli bir parametre olarak kabul edilir. Bu çalışmada, majör abdominal cerrahi geçiren hastalarda akciğere uygulanan intraoperatif mekanik gücün postoperatif pulmoner komplikasyonlarla ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve gönüllü katılım sağlayan, 18 yaş üstü, ASA skoru 1-4 arasında değişen, genel anestezi altında majör abdominal cerrahi planlanan 207 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, cerrahi tipi ve yöntemi, bağırsak rezeksiyonu, nazogastrik kullanımı, cerrahi süresi, analjezi yönetimi ve yoğun bakım yatışı kaydedildi. Mekanik ventilasyon parametreleri, FiO 2 , ETCO 2 , dakikada solunum sayısı, dakika ventilasyonu, plato ve tepe basıncı, PEEP ve akış gibi değerler, intraoperatif 15-30-45-60. dakikalarda kaydedildi; ayrıca rekruitment manevrasının yapılıp yapılmadığı da not edildi. Mekanik güç, MV x (Tepe basıncı+PEEP+İnspiratuar akış/6) /20 olarak hesaplandı. Bulgular: 216 majör abdominal cerrahi geçiren hasta incelendi, 207'si çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative pulmonary complications (PPC) are defined as respiratory system complications recurring after surgery or anesthesia. Mechanical power is an expression of calculated energy transferred to pulmonary tissue by ventilatory movement inflicted by ventilators and it is held as an important parameter for evaluating the potential risk of injury to the lungs. In this study, we have investigated the correlation between mechanical power and postoperative pulmonary complications in patients undergoing major abdominal surgery. Materials and Methods: After obtaining ethical approval, 207 patients who were older than 18 years old, assigned an ASA score of 1-4 and planned to undergo major abdominal surgery under general anesthesia were included in the study. Demographic data, type of surgery, utilized surgical technique, possible bowel resection, use of nasogastric tube, duration of surgery, type of analgesia and admission to critical care unit were recorded. Mechanical ventilation parameters: FiO 2 , ETCO 2 , minute ventilation, respiratory rate, peak and plateau pressures, PEEP and flow rate were recorded intraoperatively at the time marks of 15-30-45-60 mins. Use of recruitment maneuvers were also recorded. Mechanical power was calculated as MV x (Peak pressure +PEEP+İnspiratory flow /6) /20. Results: 216 patients have had major abdominal surgery, 207 of whom are included in the study.