Üniversite öğrencilerinin diyet posası tüketiminin değerlendirilmesi
Evaluation of dietary fiber consumption of universty students
- Tez No: 987806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlıklı beslenmede, günlük yeterli diyet posası alımının sağlığa yararları hakkındaki bilgiler, oldukça iyi tanımlanmış ve beslenme önerilerinin temelini oluşturmuştur. Ancak özellikle hızlı-hazır yiyeceklerin hayatımıza girmesiyle birlikte diyet posa alımında yetersizlik artmıştır. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin diyet posa alım miktarını belirlemek ve dışkılama sıklığı ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma verileri, gönüllü 295 üniversite öğrenci ile Mayıs-Haziran 2019 tarihinde toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ile öğrencilerin demografik bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve dışkılama bilgileri sorgulanmış ve 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Besin tüketim kayıtları BEBİS programı ile analiz edilmiş, tüm veriler istatistik paket programı SPSS 22 ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya %81,7 kadın, %19,3 erkek öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalamaları kadınlarda 21,14±2,68, erkeklerde ise 21,53±2,59'dır. Kadın öğrencilerin %71,0'inin ve erkek öğrencilerin %69,8'inin BKİ değerlerinin normal aralıkta (18,5-24,9 kg/m2) olduğu belirlenmiştir. Kadın ve erkek öğrencilerin günlük ortalama diyet posası alımları sırasıyla 14,7±5,5 g, 14,0±6,2 g'dır. Kadın öğrencilerin haftalık dışkılama sayılarının ortalaması 7,79±4,77, erkek öğrencilerin ise 8,91±5,15 olarak saptanmıştır. Diyet posa alımının her gün dışkılama üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin posa alım oranı ile günlük dışkılama sayısı arasında pozitif yönlü ilişki saptanmıştır (p<0,05). Kadın öğrencilerin %45'inin, erkek öğrencilerin %38,6'sının 2 ana öğün tükettikleri, günlük enerji alımlarının ise sırasıyla ortalama 1503,2±487,4 kkal ve 1659,0±608,3 kkal olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada hem kadın hem de erkek üniversite öğrencilerinin üç günlük besin tüketim kayıtlarına göre günlük posa gereksinimini karşılamadıkları, diyet posa alımı arttıkça dışkılama sayısının arttığı görülmüştür. Diyet posasının sağlık üzerindeki olumlu etkileri göz önünde bulundurularak, üniversite öğrencilerinin günlük posa gereksinimlerini karşılamaları için beslenme eğitimleri yapılmalı veya bu konuda ulusal beslenme eğitim programları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Information on the health benefits of adequate dietary fiber intake in a healthy diet has been well defined and formed the basis of nutritional recommendations. However, especially with the introduction of fast-ready foods into our lives, the inadequacy of dietary fiber intake has increased. This research was carried out to determine the amount of dietary fiber intake of university students and to evaluate the relationship between defecation frequency. Research data were collected with 295 volunteer university students in May-June 2019. With the questionnaire developed by the researcher, the demographic information, nutritional habits and defecation information of the students were questioned, and 3-day food consumption records were taken. Food consumption records were analyzed with the BeBIS program, and all data were evaluated with the statistical package program SPSS 22. In this study, 81.7% female and 19.3% male students participated. The mean age of the students is 21.14±2.68 for girls and 21.53±2.59 for boys. It was determined that the BMI values of 71.0% of the female students and 69.8% of the male students were within the normal range (18.5-24.9 kg/m2). Mean dietary fiber intakes of female and male students were 14.7±5.5 g and 14.0±6.2 g, respectively. The average number of defecations per week for female students was 7.79±4.77, and 8.91±5.15 for male students. Dietary fiber intake has been found to have a significant effect on defecation every day. A positive correlation was found between the pulp intake rate of the students and the number of defecations per day (p<0.05). It was determined that 45% of female students consumed 2 main meals and 38.6% of male students consumed 2 main meals, and their daily energy intake was 1503.2±487.4 kcal and 1659.0±608.3 kcal, respectively. In this study, it was observed that both female and male university students did not meet their daily fiber requirement according to their three-day food consumption records, and the number of defecations increased as dietary fiber intake increased. Considering the positive effects of dietary fiber on health, nutrition education should be given to university students to meet their daily fiber requirements or national nutrition education programs should be developed in this regard.