Bis(9-etil-3-karbazolil)-(N,N)-spirotetrakloro ve tetraamino siklotrifosfazenler: tasarımı, sentezi, karakterizasyonu ve serbest radikal temizleme aktivitelerinin araştırılması
Bis(9-ethyl-3-carbazolyl)-spiro-(N,N)-tetrachloro and tetraamino cyclotriphosphazenes: design, synthesis, characterization and investigation of their free radical scavenging activity
  1. Tez No: 987815
  2. Yazar: SEDA NUR ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, trimerik fosfazen iskeleti esas alınarak özgün hibrit bileşiklerin sentezi gerçekleştirildi. Moleküler hibridizasyon stratejisi kapsamında yürütülen çalışmalarda, biyolojik etkinliği literatürde kanıtlanmış karbazolil-diamin türevleri, biyouyumlu özellikleriyle öne çıkan trimerik fosfazen yapısı ile birleştirilerek yeni hibrit moleküller elde edildi. Bu doğrultuda öncelikle, 9-etil-3-karbazolkarboksaldehit ile etilendiamin ve 1,3-diaminopropan arasındaki reaksiyon sonucu Schiff bazı türevleri (1 ve 2) sentezlendi, bu bileşiklerin NaBH4 ile indirgenmesiyle N/N-donör atomlu karbazolildiaminler (3 ve 4) elde edildi. Ardından, hekzaklorosiklotrifosfazenin (HCCP, trimer, N3P3Cl6) karbazolildiaminler(3 ve 4) ile tepkimesi sonucunda monospiro-siklotrifosfazenler (5 ve 6) sentezlendi. Son aşamada ise, bis(9-etil-3-karbazolil)-(N,N)-spirotetraklorosiklotrifosfazenlerin (5 ve 6) sekonder aminlerle (pirolidin, piperidin, morfolin ve 1,4-dioksa-8-azaspiro[4,5]dekan) reaksiyonları sonucunda bis(9-etil-3-karbazolil)-(N,N)-spirotetraaminosiklotrifosfazenler (5a-5d ve 6a-6d) elde edildi. Sentezlenen monospirofosfazenlerin yapıları elementel analiz, FT-IR, HRMS, 1H, 13C ve 31P NMR spektroskopisi ile aydınlatıldı. Bileşik 5 ve Bileşik6'nın kristal yapıları ise tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile belirlendi. Ayrıca, sentezlenen tüm bileşiklerin serbest radikal giderme aktiviteleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, novel hybrid compounds were synthesized based on a trimeric phosphazene scaffold. Within the framework of the molecular hybridization strategy, carbazole-diamine derivatives with proven biological activity in the literature were combined with the biocompatible trimeric phosphazene structure to obtain new hybrid molecules. For this purpose, Schiff base derivatives (1 and 2) were first synthesized through the reactions of 9-ethyl-3-carbazolecarboxaldehyde with ethylenediamine and 1,3-diaminopropane, and subsequent reduction with NaBH4 afforded N/N-donor type carbazolyldiamines (3 and 4). Thereafter, the reactions of hexachlorocyclotriphosphazene (HCCP, trimer,N3P3Cl6) with the carbazole-diamines yielded monospirocyclotriphosphazenes (5 and 6). In the final step, bis(9-ethyl-3-carbazolyl)-(N,N)-spirotetrachlorocyclotriphosphazenes (5 and 6) were reacted with secondary amines (pyrrolidine, piperidine, morpholine, and 1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane) to obtain bis(9-ethyl-3-carbazolyl)-(N,N)-spirotetraaminocyclotriphosphazenes (5a-5d and 6a-6d). The structures of the monospirocyclotriphosphazenes were elucidated by elemental analysis, FT-IR, HRMS, and 1H, 13C and 31P NMR spectroscopy. The crystal structures of compounds 5 and 6 were determined by single-crystal X-ray diffraction. Moreover, the free radical scavenging activities of all synthesized compounds were investigated.