Transhümanizm bağlamında yapay zekanın güncel sanatta uygulanış biçimleri
Ways of application of artificial intelligence in current art in the context of transhumanism
  1. Tez No: 987867
  2. Yazar: CEREN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bilim ve teknolojinin hızla gelişimini sürdürdüğü günümüzde yapay zekâ (AI)'nın, sanat ve yaşam anlayışımızda nasıl bir dönüşüm ve değişim yaratacağı, günümüzde öenmli bir tarışma başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tartışmaların ışığında çalışmanın amacı, transhümanizm bağlamında, güncel sanatta yapay zekanın uygulanış biçimleri sanatçı ve eserleri üzerinden incelenerek yapay zekanın ile sanatsal yaratım arasındaki sorunsallar ortaya konularak tartışmaktır. Postmodernizmin radikal bir kolu olan ve insan varlığının anlamını ve amacını yeniden tanımlamayı amaçlayan transhümanist düşünceye göre yaratıcılık ve hayal gücü, hümanist bakış açımız çerçevesinde sınırlanmaktadır. Ancak düşünme yeteneği olan algoritma, sınırsız ve yeni bitmek bilmeyen olasılıkları keşfetme potansiyeline sahiptir. İnsan sonrası ideale ulaşmak için transhümanizm gibi fikirler, insanları ileri teknolojik araçlarla hem kavramsal, zihinsel hem de somut olarak tasavvur etmeye ve yeniden yaratmaya çalışır. Transhümanizmin hedefi insanüstü idealine ulaşmak teknolojinin gelişmesiyle mümkün olacak bir aşamaya ulaşmıştır. Dijitalleşme devam ettikçe transhümanizm de insanlığı yeni devrimsel süreçlere hazırlamaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where science and technology continue to rapidly develop, the question of how artificial intelligence (AI) will transform and change our understanding of art and life has become a significant topic of discussion. In light of these discussions, the aim of this study is to examine the application of artificial intelligence in contemporary art through artists and their works, and to reveal and discuss the problematic issues between artificial intelligence and artistic creation within the context of transhumanism. According to transhumanist thought, a radical branch of postmodernism that aims to redefine the meaning and purpose of human existence, creativity and imagination are limited by our humanist perspective. However, the algorithm, which is the ability to think, has the potential to explore limitless and endless possibilities. To achieve the posthuman ideal, ideas like transhumanism strive to envision and recreate humans both conceptually, mentally, and concretely using advanced technological tools. The goal of transhumanism has reached a stage where achieving the superhuman ideal is possible with the advancement of technology. As digitalization continues, transhumanism continues to prepare humanity for new revolutionary processes.