Tarihsel süreçte ilk modacıların etkilendikleri medeniyetler ve akımları
Civilizations and movements influenced by the first fashionistas in the historical process
  1. Tez No: 987898
  2. Yazar: FATMA DERYA İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
İnsanoğlu modayı bir gereksinim olarak üretilen kıyafet ve giyim faaliyetleri üzerine geliştirmiştir. Bu gelişimin temel sebebi, insanların toplumsal olarak sınıflandırılması ve güzellik algısı çerçevesinde yeni ürünlerin üretilmesidir. Moda kavramı, trendler üzerine yerleşmiştir. Trend kavramı genel olarak kıyafetlerin ve aksesuarların, toplumsal olarak doyum sağlaması ile yenilenmektedir. Modacılar ve tasarımcılar, çağlar boyunca yaşanan pek çok olaydan etkilenerek trendlerin değiştirilmesini sağlamaktadır. Belirli dönemlerde toplumların düşüncelerinin değişmesine sebep olacak pek çok durum, moda sektöründe yeni trendlerin meydana getirilmesini sağlamaktadır. Çalışma içerisinde tarihsel dönemler boyunca ilk modacıların etkilendikleri medeniyetler ve akımlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings have developed fashion based on clothing and clothing activities produced as a requirement. The main reason for this development is the classification of people as social and the production of new products within the framework of beauty perception. The concept of fashion is based on trends. The concept of trend is being renewed with the social satisfaction of clothes and accessories in general. Fashionistas and designers have been influenced by many events throughout the ages to change trends. Many situations that will cause the thoughts of societies to change in certain periods enable new trends to be created on fashionistas. In this study, the civilizations and movements influenced by the first fashion designers throughout historical periods are examined.