Fen bilimleri öğretmenlerinin Türkiye yüzyılı maarif modele göre hazırlanan beşinci sınıf maddenin doğası ünitesindeki etkinlik istasyonları ve model hakkındaki görüşleri
Science teacher's opinions about the activity stations and models in the fifth grade nature of matter unit prepared according to the Turkiye century maarif model
  1. Tez No: 987980
  2. Yazar: SEZGİN DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. HATİCE KARAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma fen bilimleri öğretmenlerinin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM)'ne göre hazırlanan beşinci sınıf maddenin doğası ünitesindeki etkinlik istasyonları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada geleneksel betimleyici fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları bir ilin devlet ortaokullarında amaçlı örnekleme türlerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme ile belirlenen sekizi kadın altısı erkek toplam 14 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri birden fazla veri toplama aracı kullanılarak toplanmış olup betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Betimsel analizler iki araştırmacı tarafından birbirinden bağımsız şekilde yapıldıktan sonra görüş birliği ve görüş ayrılığı için Miles ve Huberman güvenilirlik formülü kullanılmış olup %93,75 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırmada TYMM'nin bütüncül bir yaklaşımla hazırlandığı, çok yönlü gelişimi desteklediği, erdem-değer-eylem temel yaklaşımını benimsendiği, gündelik hayattan kopmadan aktif öğrenmeyi hedeflediği, becerilerin ön planda tuttuğu, öğrencilere becerileri deneyimleyerek kazandırmayı hedefleyen bir program olduğu belirlenmiştir. Bunların yanında bazı bölgelerdeki öğretmenlerin programı uygularken zorlanacakları gibi olumsuz görüşlerde bulunmaktadır. Programdaki istasyon yaklaşımı ile öğrencilerin yaparak-yaşayarak öğrenmelerini sağladığı, soyut kavramların somutlaştırılmasında kolaylık sağladığı ve öğretmenlerin rehber rolünü daha uygulanabilir hale getirdiği tespit edilmiştir. Programda etkinliklerin sayısının artırılması ve içeriklerinin zenginleştirilmesi ile öğrenmeyi kolaylaştırdığı, öğrencilerin motive edip onların öğrenme isteklerini arttırdığı belirlenmiştir. Bu araştırmada ders kitabındaki etkinlik istasyonları öğrencilerin öğrenme çıktılarına, süreç bileşenlerine ve becerilerine katkı sağladığı ve günlük hayatla ilişki kurmalarına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.“Maddenin doğası”ünitesindeki etkinliklerin uygun düzeyde olduğu, konu bütünlüğüne göre seçildiği, gündelik hayattan örnekler üzerinden ilişkilendirilerek kavramların karşılaştırıldığı, alan, kavramsal iletişim, gibi becerilerin gelişmesini desteklediği söylenebilir. Sonuç olarak,“maddenin doğası”ünitesindeki etkinlikler öğrencilerin sosyal, duyuşsal ve bilişsel becerilerini bütüncül biçimde geliştiren bir yapıda olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle öğrencilerin kendini her alanda geliştirmesi ve gelecekte yaşayacağı sorunları çözebilen bir birey olması için FBDÖP'nın amaç ve hedeflerine uygun şekilde derslerin işlenmesi, süreç içerisinde öğretmenlerin yaşadığı aksaklıkların belirlenmesi ve giderilmesi için gerekli tedbirlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the science teacher's opinions about the model an actıvıty statıons in the fifth grade nature of matter unit prepared according to the Turkiye Century Maarif Model (TCMM). A traditional descriptive phenomenology design was used in the research. The research was carried out with a total of 14 science teachers, eight female and six male, determined by maximum diversity and criterion sampling, which are types of purposive sampling methods, in state secondary schools affiliated with Ağrı Provincial Directorate of National Education. The research data was collected usinig multiple data collection tools. Descriptive analysis was used in the analysis of the data. After the descriptive analyses were conducted independently by two researchers, the reliability was calculated as 93.75% using the Miles and Huberman reliability formula based on agreement and disagreement. According to the findings obtained in the research determined that TCMM is a programme developed with a holistic approach, supporting multifaceted development, adopting a virtue-value-action fondamenteal approarch aiming for active learning without disconnecting from daily life, prioritizing skills, and aiming to enable students to acuire skills through experience. In addition, there are negative opinions suggesting that teachers in some regions will have difficulty implementing it. It was found that the station aproarch in the programme enabled students to learn by doing and experiencing, facilitated the conxretisation of abstract conceps, and made the guiding role of teachers more applicable. It was determined that increasing the number of activities and enriching their content in the programme facilitated learning, motivated students, and increased their desire to learn. In addition, in this research found that the activity stations in the textbook contributed to students' learnig outcomes, process components, and skills, and helped them make connections with daily life. It can be said that the activities in the“nature of matter”unit were at an approriate level, selected according to subject matter, compared concepts through examples from daily life, and supported the development of skills such as spatial reasoning and conceptual communication. In conslusion, it is belived that the acitives in the“nature of matter”unit are structured in a way that holstically develops students' social, affective, and cognitive skills. Based on this premise, it is recommended that the lessons be conducted in accordance with the aims and objectives of the science cirruculum, enabling students to develop themselves in all areas and become individuals capable of solving fture problems. Furthmore, it is suggested that necessary measures be taken to identify and adress any shortcomings experienced by teachers during the process.