Sabahattin Ali'nin“Kürk Mantolu Madonna”adlı romanı üzerinde sözdizimi incelemesi
- Tez No: 988079
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI İBRAHİM DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna adlı romanını, Türkçenin sözdizimi kuralları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada temel olarak H. İbrahim Delice'nin işlevsel ve anlam odaklı sözdizimi anlayışı esas alınmış, cümleler yüklemin türü ve konumu, anlam özellikleri, yapısal biçimleri ve kullanımlarına göre sınıflandırılmıştır. Roman kelime öbekleri, cümle öğeleri ve cümle türleri bakımından sistematik olarak değerlendirilmiştir. İncelemede metinden alınan örnek cümlelerde vurgulanması gereken bölümler koyu yazılarak sunulmuş; böylece, çözümlemelerin daha anlaşılır hâle getirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, eserde geçen kelime öbeklerinin türlerine göre dağılımı da sayısal olarak belirlenmiş ve çalışmanın sonunda tablo hâlinde sunulmuştur. Bu yönüyle çalışma, edebî metinlerin sözdizimsel çözümlemesine hem kuramsal hem uygulamalı bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Kürk Mantolu Madonna (Madonna in a Fur Coat), a novel by Sabahattin Ali, within the framework of Turkish syntax rules. The work primarily adopts H. İbrahim Delice's functional and meaning-oriented syntactic approach, and classifies sentences based on the type and position of the predicate, semantic features, structural patterns, and usage types. The novel is systematically examined in terms of phrase structures, sentence elements, and sentence types. Selected sentence examples from the novel are presented with the relevant parts highlighted in bold to enhance clarity in analysis. Furthermore, the frequency of each type of phrase used in the novel has been quantitatively identified and presented in a table at the end of the study. In this regard, the study aims to provide both a theoretical and practical contribution to syntactic analysis of literary texts.