Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde Hepatit B tanısı ile takip ettiğimiz hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients followed up with Hepatitis B diagnose at the Gastroenterology Clinic of Çanakkale Onsekiz Mart University Application and Research Hospital
- Tez No: 988082
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYAZIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Gastroenteroloji, Internal diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bulgular: Çalışmaya 125 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %35'i kadın Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı HBV enfeksiyonunun tanısal ve terap tik süe lerini kapsamlı biçimde değerlendirmek ve klinik uygulamalarda yol gösterici olacak bilimsel bir çerçeve sunmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 12.02.2025 tarih ve 2025- 03/03-15 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Retrospektif kesitsel bir çalışmadır. (n=44), %65'i (n=81) erkek olup, yaş ortalamaları 56,14±12,69 yıl olarak saptanmıştır. HBsAg %97,6, HBeAg %10,4, Anti-HBe %88,5, 0. Ay HBV DNA %67,2, 6.ay HBV DNA %16,4 pozitif olarak saptanmıştır. Hastaların %78,6'sı (n=92) Tenofovir disoproksil fumarat (TDF) ile tedavi edilmiştir. HBeAg pozitif ve negatif hastalar arasında AFP (p=0,042) ve lökosit (p=0,043) yönünden anlamlı fark saptanmıştır. Hepatik aktivite indeksi (HAİ) ile fibrozis skoru, AST, GGT ve INR değerleri arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyon saptanmıştır. Fibrozis skoru ile ALT, AST, GGT ve AFP arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. APRİ skoru ile AST, FIB-4 skoru, ALT, total bilirubin , direkt bilirubin, AFP, GGT ve INR, fibrozis ve HAİ arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Öte yandan APRİ skoru ile albumin, lökosit sayısı ve trombosit sayısı arasında anlamlı negatif korelasyonlar bulunmuştur. FIB-4 skoru ile AST, direkt bilirubin, total bilirubin, INR, yaş, HAl ve fibrozis, ALT, GGT ve AFP değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü zayıf korelasyonlar saptanmıştır. Trombosit sayısı, albumin ve lökosit sayısı ile FIB-4 skoru arasında güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır. Regresyon analizinde albumin düzeyi, hemoglobin düzeyi, Fibrozis skoru viral yanıta ulaşmada anlamlı bir pozitif belirleyici olarak saptanmıştır.Sonuçlar: Çalışmamızda, Hepatit B tanısı ile takip edilen 125 hastanın demografik, klinik, serolojik, biyokimyasal ve histopatolojik özellikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, hasta grubumuzun çoğunun orta yaşlı, erkek ağırlıklı ve HBeAg negatif formda kronik hepatit B'ye sahip olduğunu göstermiştir. Fibrozis ve hepatik aktivite düzeyleri genellikle orta evrelerde seyretmiş, karaciğer enzim düzeyleri ve noninvaziv fibrozis indeksleri (APRI, FIB- 4) histolojik bulgularla anlamlı korelasyon göstermiştir. Lojistik regresyon analizinde albumin, hemoglobin ve fibrozis skorunun viral yanıta ulaşmada bağımsız pozitif belirleyiciler olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, karaciğer fonksiyon rezervi, hematolojik durum ve fibrotik doku yapısının antiviral tedavi başarısında belirleyici rol oynadığını; APRI ve FIB-4 gibi noninvaziv parametrelerin ise klinik izlemlerde etkin ve güvenilir biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Results: A total of 125 patients were included in the study. Of these, 35% Introduction: The aim of this study is to comprehensively evaluate the diagnostic and therapeutic processes of HBV infection and to provide a scientific framework that can guide clinical practice. Materials and Methods: The study was initiated after obtaining approval from the Çanakkale Onsekiz Mart University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee (approval date and number to be added). It is a retrospective cross-sectional study. (n=44) were female and 65% (n=81) were male, with a mean age of 56, 14 ± 12,69 years. HBsAg was positive in 97.6%, HBeAg in 10.4%, and Anti-HBe in 88.5% of patients. Baseline HBV DNA was positive in 67.2%, and at 6 months in 16.4%. Most patients (78.6%) were treated with Tenofovir Disoproxil Fumarate (TDF). AFP (p=0.042) and leukocyte count (p=0.043) showed significant differences between HBeAg-positive and negative groups. Hepatic Activity Index (HAl) showed positive correlations with fibrosis score, AST, GGT, and INR. Fibrosis score correlated positively with ALT, AST, GGT, and AFP. APRI score correlated positively with AST, FIB-4, ALT, total bilirubin, direct bilirubin, AFP, GGT, INR, fibrosis, and HAI. Negative correlations were found between APRI and albumin, leukocyte count, and platelet count. FIB-4 score showed positive correlations with AST, direct bilirubin, total bilirubin, INR, age, HAI, fibrosis, ALT, GGT and AFP; while showing negative correlations with platelet count albumin, and leukocyte count. Regression analysis identified albumin, hemoglobin and fibrosis score as significant positive predictors of virological response. Conclusion: In our study, the demographic, clinical, serological, biochemical, and histopathological features of 125 patients with Hepatitis B were retrospectively evaluated. The majority of patients were middle-aged, male, and had HBeAg-negative chronic hepatitis B. Fibrosis and hepatic activitygenerally moderate, and liver enzyme levels and non-invasive fibrosis indices (APRI, FIB-4) showed significant correlations with histological findings. Logistic regression analysis revealed albumin, hemoglobin, and fibrosis score as independent positive predictors of virological response. These findings indicate that hepatic functional reserve, hematological status, and fibrotic tissue structure play critical roles in antiviral treatment success, and that non-invasive indices such as APRI and FIB-4 can serve as reliable biomarkers in clinical follow-up.