PLM odağında yeni ürün geliştirme süreci
New product development process with PLM perspective
  1. Tez No: 1004713
  2. Yazar: GAMZE AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin ve küresel rekabetin yoğunlaştığı günümüz endüstriyel ortamında, yeni ürünlerin kısa sürede ve yüksek kaliteyle pazara sunulması işletmeler için stratejik bir gereklilik hâline gelmiştir. Bu süreçte, ürünün fikir aşamasından kullanım sonuna kadar tüm yaşam evrelerinde oluşan verilerin bütüncül biçimde yönetilmesini sağlayan Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (Product Lifecycle Management – PLM) sistemleri önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, PLM sistemlerinin yeni ürün geliştirme sürecindeki stratejik rolünü incelemek ve bu sistemlerin ürün geliştirme performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında, sistematik literatür taraması yöntemi kullanılarak PLM ve yeni ürün geliştirme konularına ilişkin ulusal ve uluslararası akademik çalışmalar analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, PLM sistemlerinin bilgi paylaşımını güçlendirdiğini, süreç verimliliğini artırdığını ve yeni ürün geliştirme faaliyetlerine stratejik katkı sağladığını göstermektedir. Bu bağlamda PLM, işletmeler için yalnızca teknik bir altyapı değil, rekabet avantajı sağlayan bütüncül bir yönetim aracı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's industrial environment, where digitalization and global competition are intensifying, the rapid development and market introduction of high-quality products have become a strategic necessity for enterprises. In this context, Product Lifecycle Management (PLM) systems play a crucial role by enabling the integrated management of data generated throughout all stages of a product's lifecycle, from the idea phase to the end of use. The aim of this study is to examine the strategic role of PLM systems in the new product development process and to evaluate their impact on product development performance. Within the scope of the study, a systematic literature review methodology was employed, and national and international academic studies on PLM and new product development were analyzed. The findings indicate that PLM systems strengthen information sharing, improve process efficiency, and provide strategic support for new product development activities. In this respect, PLM is considered not only a technical infrastructure but also an integrated management approach that enables enterprises to achieve sustainable competitive advantage.