Benchmarking's role in total quality management: How is it implemented in achieving competitive advantage?
- Tez No: 98819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Benchmarking (seviyeleme) kavramı ülkemizde iyi bilinmiyor. Bu çalışma onun ne olduğu ve rekabette avantaj elde etmede nasıl uygulandığı konusunda bilgiler içermektedir. Takdim kısmından sonra, birinci bölümde; kalite, toplam kalite yönetimi, benchmarking konulan ve aralarındaki ilişkiler tartışılmaktadır. Sonra Benchmarking kavramının kısa bir tarihçesi anlatılıyor. îkinci ve üçüncü bölümlerde sırasıyla benchmarking' in süreci ve çeşitleri detaylı bir biçimde anlatılmıştır. Özellikle bu bölümlerde, konunun daha iyi anlaşılması için, bazı figürler kullanılmıştır. Son bölümde benchmarking konusunda hem kısa bir eleştiri hemde bazı tavsiyeler verilmektedir
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Benchmarking concept is not known very well in Turkey. This study consist of some information about what benchmarking is and how it is used in achieving competitive advantage. This thesis organized as follows. After introductory chapter, Quality, Total quality management, Benchmarking concepts and relations between them are discussed. Then, A brief history of benchmarking is explained in chapter one. Later, the steps of process benchmarking in chapter two, different types of benchmarking in chapter three, are described in detail. Especially in chapter two and chapter three, some figures was used in order to explain better this subject. In chapter four, either some satires are made about benchmarking or some recommendations are given to those who interesting it.