Benoy Kumar Sarkar and the genealogy of Indian nationhood
Benoy Kumar Sarkar ve Hint millîyetinin soykütüğü
- Tez No: 988213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ASİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Benoy Kumar Sarkar'ın (1887–1949) külliyatında yansımasını bulan 'Hindistan ulusallığı' fikrinin entelektüel tarihini sunuyorum; bu düşünce, yirminci yüzyılın başlarındaki Britanya Hindistanı'nda 'Hindistan sosyolojisi'nin inşasını önceden haber verir niteliktedir. Sarkar'ın 'Hindistan ulusu' fikrinin, tarihi esas alarak sosyolojik bilgi üretimi çabası olduğunu ve bunun üç temel paradigma etrafında birleştiğini öne sürüyorum. Birincisi, Sarkar, Hindistan ulusunun epistemesini, temel dayanağı olarak 'Hindistan ırkı' ile açıklar. 'Irk', 'Hindistan dünya görüşü'nün kurucu öncülü işlevini görecektir. İkincisi, savaşçı yiğitlik, onun 'Hindistan ulusu' anlayışında ethosun en yüce ifadesi olarak kalır. Sarkar'a göre, savaş eğilimi 'yeni Hindistan'ın uluslararasıcı bakışının asli ekseni olmalıydı. Son olarak, Sarkar, ulusal ifadenin merkezi unsuru olarak birliği esas alan devleti kesin biçimde savunur. Sarkar'ın ve onun tahayyül dünyasının, 'dünya görüşü'nün, bir 'yamalı bohça' halinde ilerleyen bir süreç olarak daha yakından kavranmasının, sömürge-sonrası ulusçulukların bir 'ön-tarih'ini takdir edebilmek açısından kurucu nitelikte olduğunu gösteren belirleyici bir vaka incelemesi sunduğunu vurguluyorum.
Özet (Çeviri)
I offer an intellectual history of the idea of 'Indian nationhood' as reflected in the oeuvre of Benoy Kumar Sarkar (1887 - 1949) which prefigures with the construction of 'Indian sociology' during the early twentieth-century British India. I argue that Sarkar's idea of the 'Indian nation' was an exercise of sociological knowledge production in relation to history that unites three underlying paradigms. Firstly, Sarkar elucidates the episteme of Indian nation with 'Indian race' as its elemental substrate. 'Race' was to function as the foundational premise of the 'Indian worldview'. Secondly, martial valor remains the most sublime expression of ethos in his view of the 'Indian nation'. According to Sarkar, a predisposition for war had to be the prime axis of internationalist outlook of the 'new India'. Finally, Sarkar firmly defends the unitary state as central to the national expression for the Indian polity. I underscore that Sarkar and his imaginarium demonstrate a pivotal case-study of how a closer understanding of 'worldview', as a 'patchwork' in progress, is foundational for appreciating a 'pre-history' of post-colonial nationalisms.