Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin vitrifiye sektöründe çalışan personeller üzerindeki etkileri
Effects of basic occupational health and safety educations on personnel working in the vitrified sector
- Tez No: 988324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EMRAH TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde sanayileşmenin artmasıyla çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği konusunun önemi gitgide artmış ve bu alanda hem yasal mevzuatta hem de saha uygulamalarında köklü değişiklikler yaşanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların karşılaşabileceği risklerin sebeplerinin araştırılması ve önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve çalışanların tedbirli çalışma konusunda bilinçlendirilmesi büyü önem arz etmektedir. Çalışanlarının bilinçlendirilmesinin en etkili yolu da eğitimdir. Bu sebeple temel iş güvenliği eğitimlerinin mevzuatta belirtilen periyodlarda yenilenmesi zorunlu kılınmıştır. Eğitimlerin verilmesi kadar önemli olan bir diğer durum da eğitimlerin sonucunda çalışanların çalışmalarında gözlemlenen değişikliklerdir. Bu çalışma Bir Vitrifiye Fabrikası personellerinin almış oldukları temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin personeller üzerinde meydana getirdiği farkındalıkları değerlendirmek ve elde edilen sonuçlar ekseninde bu eğitimlerin çalışma ortamlarında iş kazalarının azaltılmasına etkilerini ortaya koymak amacıyla 2024 yılı içinde yürütülmüştür. Araştırmanın hedef kitlesini Vitrifiye Fabrikasının farklı bölümlerinde farklı çalışma koşullarında görev yapan 400 personel oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı; personellerin almış oldukları temel iş güvenliği eğitimleri sonucunda eğitimden memnuniyetleri ve eğitim sonrasında oluşan farkındalıklarını ortaya koymaktır. Çalışmada eğitim sonunda doldurtulan eğitim değerlendirme formlarındaki personel görüşleri ve eğitim alan personellerin sahadaki çalışmalarında oluşan değişiklikler ile ilgili gözlemler kullanılmıştır. Çalışmada hedeflenen bilimsel, kültürel ve ekonomik katkı; temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini düzenli olarak alan personellerin daha güvenli çalışmaları ve bu yolla iş kazası geçirme olasılıklarının azalmasıdır.
Özet (Çeviri)
With the increasing industrialization in our country, the importance of occupational health and ealth and safety concepts are phenomena that have been one of the fundamental safety in working life has increased, and radical changes have occurred in both legal regulations and field practices in this area. It is crucial to investigate the causes of occupational health and safety risks that employees may face, take the necessary measures to prevent them, and raise employees' awareness of the importance of working with precautions. The most effective way to raise employee awareness is through training. Therefore, basic occupational safety training must be renewed at the intervals specified by legislation. Just as important as the training itself is the changes observed in employees' work as a result of the training. This study was conducted in 2024 to assess the awareness raised by the basic occupational health and safety training received by employees of a sanitaryware factory and, based on the results, to demonstrate the impact of these training programs on reducing occupational accidents in their workplaces. The target population of the study consisted of 400 employees working in different departments of the sanitaryware factory under various working conditions. The purpose of the study is; The aim of this study is to determine the satisfaction and awareness of employees following the basic occupational health and safety training they received. The study will utilize feedback from the training evaluation forms completed at the end of the training and observations of changes in the field work of trained employees. The study aims to contribute scientifically, culturally, and economically to the safer work of employees who regularly receive basic occupational health and safety training, thereby reducing the likelihood of workplace accidents.