İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının güvenlik kültürü bilincine mesleki eğitimlerinin etkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The effect of occupational training on the safety culture consciousness of occupational health and safety specialists: A research in Istanbul province
  1. Tez No: 954569
  2. Yazar: ZAFER ÇAĞRI KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Güvenlik kültürü, güvenli çalışma ortamları oluşturulurken yalnızca yönetim ve örgütlenme ile değil, aynı zamanda işveren ve çalışanlarda güvenlik bilincinin oluşturulmasıyla da sağlanabilir. İSG uzmanlarının, güvenlik kültürünü inşa etme ve güvenli çalışma alışkanlıklarını teşvik etme konusunda önemli bir rolü vardır. Mesleki eğitimlerin, İSG uzmanlarının işyerindeki riskleri etkili bir şekilde analiz etmelerine ve çalışanlara güvenlik bilinci kazandırmalarına yardımcı olduğu bilinmektedir. İSG uzmanlarının eğitimleri, güvenlik kültürünün kurumda yerleşmesinde kritik bir rol oynamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının güvenlik kültürü bilincine mesleki eğitimlerinin etkisini inceleyen bu çalışma, 05.09.2022 – 05.03.2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde, İSG uzmanları ile gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması yapılmış, 251 anket formu çalışmaya dahil edilmiştir. Anketteki güvenlik kültürü ölçeğinde Dursun (2011)'in kullanmış olduğu ölçek, İSG mesleki eğitim ölçeğinde ise Bilici (2015)'in kullanmış olduğu ölçek temel alınmıştır. Elde edilen anket verileri SPSS 25.0 programı ile değerlendirilmiş olup, istatistiksel anlamlılık testlerinden (Faktör analizi, T-test, Anova testi, Ki-kare ve Korelasyon analizi) uygun olanlar kullanılmıştır. Güvenlik kültürü ölçeğinde medeni durum, çalışma biçimi ve çalışma tecrübesi ile ölçek boyutları arasında; mesleki eğitim ölçeğinde medeni durum, yaş, mezun olunan fakülte, çalışma biçimi ve çalışma tecrübesi ile ölçek boyutları arasında anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Güvenlik kültüründeki kadercilik boyutu dışında tüm boyutlar ile İSG eğitim ölçeğindeki boyutlar arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Safety culture can be achieved not only through management and organization but also by fostering safety awareness among both employers and employees while creating safe working environments. OHS specialists play a significant role in building safety culture and promoting safe working habits. It is well known that professional training helps OHS specialists effectively analyze workplace risks and raise safety awareness among employees. The training of OHS specialists plays a critical role in establishing safety culture within an organization. This study, which examines the impact of professional training on the safety culture awareness of occupational health and safety (OHS) specialists, was conducted between 05.09.2022 – 05.03.2023, in Istanbul with OHS specialists. A survey was conducted, and 251 survey forms were included in the study. In the safety culture scale of the survey, the scale used by Dursun (2011) was adopted, while in the OHS professional training scale, the scale used by Bilici (2015) was referenced. The obtained survey data were evaluated using the SPSS 25.0 program, and appropriate statistical significance tests (Factor analysis, T-test, ANOVA test, Chi-square and Correlation analysis) were applied. Significant differences were found between marital status, work style, and work experience with the dimensions of the safety culture scale, and between marital status, age, faculty of graduation, work style, and work experience with the dimensions of the occupational safety and health training scale. It was revealed that, with the exception of the fatalism dimension in safety culture, there is a positive and significant relationship between all other dimensions of the safety culture and the dimensions of the OSH (Occupational Safety and Health) training scale.