İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin çalışanlardaki iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı etkisinin incelenmesi; bir su ürünleri tesisinde araştırma
Investigation of the effect of occupational health and safety training on occupational health and safety awareness among employees; a research in an aquaculture facility
  1. Tez No: 815674
  2. Yazar: TİMUR GÜNEYSULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÇİÇEK ZENGİN BİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Su Ürünleri, Public Health, Health Education, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geçmiş zamanlardan bu güne kadar iş sağlığı ve güvenliğiyle alakalı birçok çalışmalar gerçekleştirilmiş, bu çalışmaların temel hedefi iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemektir. Sanayi ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çalışma şartları ve ortam koşulları değişmiştir. Maalesef, bu değişimler olumsuz ve kötü çalışma koşullarının ortaya çıkmasına neden olmuş ve iş kazaları ile meslek hastalıklarında önemli bir artış yaşanmıştır. Bu durum, iş yerlerindeki personellerde iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının oluşmasını önemli hale getirmiştir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, personellere iş yerinde güvenlik kültürünü benimsetme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu eğitimler, personellere. Bu yapılan çalışma, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ön planda bulundurarak personellerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığına etkisi araştırılmıştır. Araştırma su ürünleri işleme sektöründe faaliyet yapan bir fabrikada personel ile yapılmıştır. Bu araştırma, birebir anket yöntemi kullanılarak toplanan verilerin SPSS programıyla analiz edilmesi suretiyle hazırlanmıştır. Araştırmanın sonuçları, İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin çalışanlarda İş sağlığı ve güvenliği farkındalığının oluşturulmasında olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present day, numerous studies have been conducted on occupational health and safety, with the primary goal of preventing work accidents and occupational diseases. With the advancement of industry and technology, working conditions and environmental factors have changed. Unfortunately, these changes have led to the emergence of negative and poor working conditions, resulting in a significant increase in work accidents and occupational diseases. This situation has made the establishment of occupational health and safety awareness among employees crucial in workplaces. These trainings aim to provide employees with knowledge and awareness in the field of occupational health and safety, with the goal of minimizing work accidents and occupational diseases. The present study focused on investigating the impact of occupational health and safety trainings on employees' awareness of occupational health and safety. The study was conducted with the employees of a fish processing factory. The data for this research was collected through direct surveys using the questionnaire method and analyzed using the SPSS software. The results of the study revealed that occupational health and safety trainings have a positive impact on raising awareness among employees regarding occupational health and safety.