The role of archıtectural boundarıes on vısıtors' aesthetıc experıence ın vırtual exhıbıtıon spaces
Sanal sergi alanlarında mimari sınırların ziyaretçilerin estetik deneyimleri üzerindeki rolü
  1. Tez No: 988360
  2. Yazar: SAMAH OBEID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Ziyaretçilerin estetik deneyimlerine odaklanan sergi mekânları üzerine yapılan araştırmalar giderek artmaktadır. Bu çalışma, sergi alanlarının mimari sınırları ile ziyaretçilerin estetik deneyimi arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Araştırmanın temeli ziyaretçilerin deneyimine dayanmaktadır ve farklı sergi mekân özellikleri estetik deneyimle ilişkilendirilmiştir. Bu amaçla, sanal gerçeklik kullanarak, sergi alanını tanımlayan tavan yüksekliği ve kavisli mimari sınırların manipüle edildiği 12 sanal sergi ortamı geliştirilmiştir. Katılımcılar her bir ortamdaki estetik deneyimlerini (aşinalık, heyecan ve hayranlık) değerlendirmiştir. Katılımcıların duygusal durumu, eğitim türü ve mevcudiyet düzeyi de ayrıca ölçülmüştür. Sonuçlar kavisli mimari sınırların aşinalıkla negatif ilişkili olduğunu, tavan yüksekliği ile kavisli mimari sınırların ise heyecan ve hayranlıkla pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Ancak, duygusal durum, eğitim türü ve mevcudiyet düzeyi, aşinalık, heyecan ve hayranlık ile etkileşime girmemiştir. Bu çalışma, estetik deneyim ölçütlerini, sanal sergi mekanlarında mimari sınırları ele alarak, ziyaretçilerin bu sanal sergi alanlarını nasıl algıladıklarına öncülük etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
There is ever-growing research into exhibition spaces specifically engaged and focused on visitors' aesthetic experiences. This research explores how the architectural boundaries of virtual exhibition spaces relate to visitors' aesthetic experiences. The core of this research is based on the visitor's experience, and different exhibition space features are correlated with the aesthetic experience. For this purpose, 12 virtual exhibition environments were developed in which the architectural boundaries defining the exhibition space, entailing ceiling height and curvature, were manipulated using virtual reality. Participants rated the three dimensions of aesthetic experience (familiarity, excitement, and fascination) in each environment. Participants' emotional state, education type, and level of presence were also measured. The findings showed that curvature is negatively related to familiarity, while ceiling height and curvature positively correlated with excitement and fascination. However, emotional state, education type, and level of presence did not interact with familiarity, excitement, and fascination. This research is a pioneering effort to link aesthetic experience dimensions with architectural boundaries in virtual exhibition environments, enhancing our understanding of how visitors perceive these virtual exhibition environments differently.