Bazı özel fonksiyonlar için fonksiyonel eşitsizlikler
Functional inequalities for some special functions
  1. Tez No: 988405
  2. Yazar: YÜCEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇAĞLAR, PROF. DR. ERHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Ramanujan tipi tam fonksiyonu, modifiye q- Tricomi fonksiyonu, q- Bessel fonksiyonu ve q- Struve Bessel gibi bazı özel fonksiyonların fonksiyonel eşitsizlikleri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı iki ana problem üzerine yoğunlaşmaktadır. İlk olarak, Ramanujan tipi tam fonksiyonu ile modifiye q- Tricomi fonksiyonuna ait çeşitli yeni Turán tipi eşitsizlikler elde edilmiştir. Ayrıca, bu fonksiyonların seri açılımlarındaki kalan terimlere ilişkin çeşitli Turán tipi eşitsizliklerde elde edilmiştir. İkinci olarak, Ramanujan tipi tam fonksiyonu, Bessel ve q- Struve Bessel fonksiyonlarının monotonluk özellikleri subordinasyon faktör dizisi yöntemi kullanılarak araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies have been made on the functional inequalities of several some special functions, including the Ramanujan type entire function, the modified q- Tricomi function, the q-Bessel function and the q- Struve Bessel function. The main objective of the study focuses on two fundamental problems. First, various new Turán type inequalities for the Ramanujan type entire function and the modified q- Tricomi function are obtained. In addition, several Turán type inequalities concerning the remainder terms in the series expansions of these functions are also established. Second, the monotonicity properties of the Ramanujan type entire function, as well as those of the Bessel and q- Struve Bessel functions, are investigated by employing the subordinating factor sequence method.